Cubes Masters Zhytomyr 2019


Date
Nov 16 - 17, 2019
City
Zhytomyr, Ukraine
Venue

Business centre "Imperial"

Address
10 Peremohy Square
Details

2nd Floor, Rooms #2 & #16

Organizers
Hennadii Rakov (Геннадій Раков) and Mariia Rakova (Марія Ракова)
WCA Delegates
Roman Ostapenko (Роман Остапенко) and Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров)
Contact

Maria (Telegram | e-mail), Roman (Telegram | e-mail)

Download all the competition's details as PDF here.
Information

=UA=
Новини стосовно швидкубінгу в Україні публікуються на наших сторінках в Телеграм та Фейсбуці.
Обговорення змагань буде відбуватись в Телеграмі.

На змаганнях будуть також проведені 2 неофіційні дисципліни — розв’язання кубика 3х3х3 для дітей до 10 років та для дітей 10-12 років.
Записатись на ці дисципліни можна буде на змаганнях, але дуже бажаний попередній запис за телефоном +380633247832.
Вартість участі в неофіційній дисципліні — 30 грн.

=EN=
News regarding Ukrainian Speedcubing are published on our pages in Telegram and Facebook.
Discussion of the competition will be held in Telegram.

At competition 2 unofficial events will be held — solving of 3x3x3 Cube for kids under 10 years and for kids 10-12 years.
Signing up for these events will be possible at competition, but it is highly recommended to sign up in advance by phone +380633247832.
Participation fee in unofficial event — 30 UAH (~$1.5).

Events
Main event
Competitors
76
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 100 competitors.
The base registration fee for this competition is 100 ₴ (Ukrainian Hryvnia).
If your registration is cancelled before you will be refunded 100% of your registration fee.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of 100 ₴ (Ukrainian Hryvnia).
Spectators can attend for free.

=UA=

Учасники, які вже брали участь в змаганнях, повинні прив’язати свій WCA ID, якщо вони цього ще не зробили.

Щоб взяти участь в змаганнях, учасник має сплатити реєстраційний внесок в розмірі 100 грн ДО ПОЧАТКУ змагань.

Інструкції щодо оплати ви отримаєте на свою електронну пошту.

Новачкам при реєстраціі необхідно вказати ІМ’Я та ПРІЗВИЩЕ (бажано англійскимі літерами) повністю як в паспорті або свід. про народження. Приклад коректної реєстраціі: Ivan Ivanov (Иван Иванов).

=EN=

Competitors that have already competed must claim their WCA ID if they didn't do this before.

To participate in the competition competitor must pay registration fee 100 UAH (~$4) BEFOREHAND.

Check your e-mail to get instructions about pre-payment.

Newcomers must to fill their name correctly including first and last names. Example: Ivan Ivanov.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Lev Golub (Лев Голуб) won with an average of 8.32 seconds in the 3x3x3 Cube event. Vladyslav Hryniuk (Владислав Гринюк) finished second (8.98) and Vladyslav Zhydkov (Владислав Жидков) finished third (9.62).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Lev Golub (Лев Голуб) 6.64 8.32 Ukraine 6.648.859.258.167.95
2x2x2 Cube Lev Golub (Лев Голуб) 1.31 2.44 Ukraine 1.312.892.222.202.91
4x4x4 Cube Vladyslav Hryniuk (Владислав Гринюк) 28.37 34.17 Ukraine 38.9938.3631.0633.1028.37
5x5x5 Cube Vladyslav Hryniuk (Владислав Гринюк) 51.53 1:01.97 Ukraine 1:05.401:01.381:10.4951.5359.12
3x3x3 Blindfolded Andrii Lushpak (Андрій Лушпак) 51.55 DNF Ukraine 58.8751.55DNF
3x3x3 One-Handed Lev Golub (Лев Голуб) 14.73 15.85 Ukraine 20.0716.0716.0914.7315.38
Clock Lev Golub (Лев Голуб) 6.50 6.83 Ukraine 6.50DNF6.597.216.70
Megaminx Vladyslav Hryniuk (Владислав Гринюк) 41.68 49.33 Ukraine 45.8241.6859.3649.3652.80
Pyraminx Lev Golub (Лев Голуб) 2.38 4.22 Ukraine 3.964.712.385.353.98
Skewb Serhii Fedorniak (Сергій Федорняк) 2.82 3.24 Ukraine 3.793.053.932.822.88
Square-1 Pavlo Huk (Павло Гук) 9.66 12.47 Ukraine 9.6611.1515.63DNF10.64
3x3x3 With Feet Daniel Yakhkind (Даніель Яхкінд) 25.99 28.62 NR Ukraine 35.5626.8631.3027.7125.99
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 50% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:20.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 15:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed Final Ao5 2:00.00
Clock Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
Megaminx Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
3x3x3 With Feet Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 3:00.00

You are viewing the schedule for the venue Business centre "Imperial".
The schedule is displayed in the timezone Europe/Kiev.

Display the schedule as:
Display schedule for:
ALL

Schedule for Saturday (November 16, 2019)

From 09:00 AM
To 09:20 AM
Registration
Main Hall
From 09:20 AM
To 09:30 AM
Tutorial for new competitors
Main Hall
From 09:30 AM
To 10:50 AM
4x4x4 Cube First round
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:20.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 10:50 AM
To 12:10 PM
5x5x5 Cube First round
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 12:10 PM
To 01:00 PM
Clock Final
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 01:00 PM
To 02:00 PM
Lunch
Main Hall
From 02:00 PM
To 02:45 PM
3x3x3 With Feet Final
Side Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
From 02:45 PM
To 04:00 PM
Megaminx Final
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 04:00 PM
To 04:45 PM
Square-1 Final
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 04:45 PM
To 05:15 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Side Room
Format
Bo3
Time limit
15:00.00 cumulative *
From 05:15 PM
To 06:00 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 06:00 PM
To 06:30 PM
4x4x4 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 06:30 PM
To 07:00 PM
5x5x5 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
5:00.00

Schedule for Sunday (November 17, 2019)

From 09:00 AM
To 09:20 AM
Registration
Main Hall
From 09:20 AM
To 09:30 AM
Tutorial for new competitors
Main Hall
From 09:30 AM
To 10:30 AM
Pyraminx First round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 10:30 AM
To 12:00 PM
3x3x3 Cube First round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 50% advance to next round
From 12:00 PM
To 01:00 PM
2x2x2 Cube First round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 01:00 PM
To 02:00 PM
Lunch
Main Hall
From 02:00 PM
To 02:30 PM
3x3x3 for kids under 10 y.o.
Main Hall
From 02:30 PM
To 03:00 PM
3x3x3 for kids 10-12 y.o.
Main Hall
From 03:00 PM
To 04:00 PM
Skewb First round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 04:00 PM
To 04:45 PM
3x3x3 Cube Second round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 04:45 PM
To 05:05 PM
Pyraminx Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:05 PM
To 05:25 PM
2x2x2 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:25 PM
To 05:45 PM
Skewb Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:00 PM
To 06:45 PM
3x3x3 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:45 PM
To 07:00 PM
Awards
Main Hall

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.