Dragon Cubing 2020


Date
Sep 12 - 13, 2020
City
Kraków, Poland
Venue

MDK Dom Harcerza

Address
Reymonta 18, 30-059 Kraków
Website
Dragon Cubing 2020 website
Contact

kontakt@zawody4event.pl

Organizers
Piotr Tokarski and Sylwester Jaroszewski
WCA Delegate
Radosław Drozdowicz
Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Main event
Competitors
69
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 75 competitors.
The base registration fee for this competition is 50 zł (Polish Złoty).
If your registration is cancelled before you will be refunded 100% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Płatności dokonać można modułem DotPay w zakładce "moje zawody" na stronie zawodów po zalogowaniu się (https://zawody4event.pl/competition/dragon-cubing-2020#info).

Dopisywanie się do konkurencji możliwe jest do momentu rozpoczęcia się pierwszej rundy tej konkurencji.

Lista rezerwowa zostanie wyczyszczona 6 września 2020 o godzinie 12:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego i od tego momentu dostanie się zawody będzie niemożliwe.


Entry fee Can be paid by DotPay module in "My competitions" subpage on competition website after logging in (https://zawody4event.pl/competition/dragon-cubing-2020#info).

Deadline for registering in events is the moment of starting first round of that event.

Waiting list will be cleared at 6th of September 2020 at 12:00 CEST, and from that moment there will be no option to be accepted for the competition.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Jan Zych won with an average of 8.37 seconds in the 3x3x3 Cube event. Michał Krasowski finished second (8.84) and Łukasz Burliga finished third (8.85).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Jan Zych 7.66 8.37 Poland 7.917.668.7010.898.49
2x2x2 Cube Adam Jagła 1.62 1.89 Poland 1.633.162.381.671.62
4x4x4 Cube Przemysław Kaleta 28.16 29.75 Poland 28.4128.4635.7932.3928.16
5x5x5 Cube Michał Halczuk 49.96 52.20 Poland 51.9657.0650.9049.9653.73
6x6x6 Cube János Bereczki 1:24.00 NR 1:24.81 NR Romania 1:26.051:24.001:24.38
7x7x7 Cube János Bereczki 2:13.41 2:19.75 Romania 2:22.252:23.602:13.41
3x3x3 Blindfolded Michał Krasowski 1:30.40 DNF Poland DNF1:35.491:30.40
3x3x3 One-Handed Karol Zakrzewski 10.44 12.35 Poland 12.3717.2310.4412.3212.37
Clock Hubert Hanusiak 4.84 6.04 Poland 4.846.51DNF6.625.00
Megaminx Jan Zych 37.99 40.36 Poland 40.3837.9944.0438.0942.62
Pyraminx Dominik Górny 1.93 2.58 Poland 3.382.543.051.932.15
Skewb Łukasz Burliga 2.42 2.82 Poland 2.422.832.742.892.97
Square-1 Michał Krasowski 6.15 6.74 NR Poland 7.636.226.156.368.50
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 40 advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
6x6x6 Cube Final Bo1 / Mo3 7:00.00 1 attempt to get < 3:30.00
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 9:00.00 1 attempt to get < 4:30.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Clock Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 20.00
Megaminx First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 35.00 Top 12 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 2:00.00

You are viewing the schedule for the venue MDK Dom Harcerza.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Warsaw.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (September 12, 2020)

From 09:00 AM
To 09:30 AM
Registration
Main Room
From 09:00 AM
To 09:30 AM
Tutorial for new competitors
Main Room
From 09:30 AM
To 09:40 AM
Opening
Main Room
From 09:40 AM
To 10:35 AM
2x2x2 Cube First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 10:35 AM
To 11:30 AM
Pyraminx First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:15 PM
7x7x7 Cube Final
Main Room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
9:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:30.00
From 12:15 PM
To 12:30 PM
Break
Main Room
From 12:30 PM
To 01:10 PM
Square-1 First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 35.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:10 PM
To 01:25 PM
2x2x2 Cube Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 01:25 PM
To 01:40 PM
Pyraminx Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 01:40 PM
To 01:55 PM
Square-1 Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 01:55 PM
To 02:40 PM
6x6x6 Cube Final
Main Room
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
7:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 3:30.00
From 02:40 PM
To 03:10 PM
Lunch
Main Room
From 03:10 PM
To 04:10 PM
3x3x3 One-Handed First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 04:10 PM
To 05:00 PM
Megaminx First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 05:00 PM
To 05:15 PM
2x2x2 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:15 PM
To 05:30 PM
Pyraminx Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:30 PM
To 05:45 PM
Square-1 Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:45 PM
To 06:00 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 06:00 PM
To 06:10 PM
Break
Main Room
From 06:10 PM
To 06:30 PM
Megaminx Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 06:30 PM
To 07:30 PM
4x4x4 Cube First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round

Schedule for Sunday (September 13, 2020)

From 10:00 AM
To 10:45 AM
5x5x5 Cube First round
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 10:45 AM
To 11:50 AM
3x3x3 Cube First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 40 advance to next round
From 11:50 AM
To 12:30 PM
Clock Final
Main Room
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 20.00
From 12:30 PM
To 01:25 PM
Skewb First round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 01:25 PM
To 01:35 PM
Break
Main Room
From 01:35 PM
To 01:50 PM
5x5x5 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 01:50 PM
To 02:30 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main Room
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 02:30 PM
To 02:40 PM
Skewb Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 02:40 PM
To 03:10 PM
Lunch
Main Room
From 03:10 PM
To 03:50 PM
3x3x3 Cube Second round
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 03:50 PM
To 04:05 PM
4x4x4 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 04:10 PM
To 04:25 PM
3x3x3 Cube Final
Main Room
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:35 PM
To 04:55 PM
Awards
Main Room

Drodzy zawodnicy i uczestnicy!

W trosce o Wasze zdrowie oraz bezpieczeństwo poniżej wypisujemy zasady, które będziemy chcieli zastosować podczas imprezy (zasady mogą być aktualizowane, gdy zmienią się obecne obostrzenia):

  1. Mieszacze w rękawiczkach.

  2. Każdy zawodnik dostanie swój długopis, by się nim podpisywać po ułożeniach i nie wymieniać się razem z sędzią.

  3. Maseczka będzie nieobowiązkowa jedynie podczas oficjalnych ułożeń.

  4. Runnerzy będą obowiązkowo w rękawiczkach, by nie dotykać gołymi rękami przykrywek.

  5. Stosujemy się do aktualnych wymogów rządu, zatem to wszystko co obowiązuje aktualnie na codzień, obowiązuje również na miejscu zawodów.

Dear competitors and participants!

For the sake of your health and safety, below are the rules that we will want to apply during the event (the rules may be updated when the current restrictions change):

  1. Scramblers wearing gloves.

  2. Each competitor will get his pen to sign after the solve and not to swap with the judge.

  3. The mask will not be mandatory only during the official attempts.

  4. Runners will be obliged to wear gloves so as not to touch the covers with their bare hands.

  5. We comply with the current government requirements, so everything that is currently in force on a daily basis also applies to the venue of the competition

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.