Dvina 3.0 2015


Date
Feb 28 - Mar 1, 2015
City
Novopolotsk, Belarus
Venue

7th School

Address
Belarus, Novopolotsk, Druzhby street, 7
Details

On the second floor in the Assembly Hall

Website
Dvina 3.0 2015 website
Contact

Nikita Chistyakov Ustin Vashchenko

WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Information

Registration will be closed on February 24, or when we reach 50 competitors. Registration fee: 50 000 BYR ~ 4 EUR.

Events
Main event
Competitors
38
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Artem Yashkov won with an average of 10.85 seconds in the 3x3x3 Cube event. Vladislav Kaminskiy finished second (12.18) and Rustam Valeev finished third (12.57).

3x3x3 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Artem Yashkov 10.08 10.85 Russia 11.0511.4112.3310.0910.08
2 Vladislav Kaminskiy 11.23 12.18 Belarus 12.6011.2314.7712.3311.60
3 Rustam Valeev 11.35 12.57 Russia 12.4811.3513.2214.6612.02

2x2x2 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 2.56 3.00 Belarus 3.453.462.732.562.81
2 Konstantin Kalinin 2.40 3.65 Belarus 5.174.062.403.213.68
3 Anatoly Kim 3.03 3.82 Belarus 3.869.443.033.584.01

4x4x4 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 43.75 44.69 Belarus 50.1544.0944.4645.5143.75
2 Kirill Mamonov 46.01 47.69 Belarus 47.3048.5046.0147.2849.14
3 Anatoly Kim 41.01 49.24 Belarus 45.3151.9041.0153.1850.50

5x5x5 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Anatoly Kim 1:25.05 1:28.74 Belarus 1:27.361:25.051:30.311:28.551:32.37
2 Vladislav Kaminskiy 1:30.63 1:34.76 Belarus 1:39.211:38.771:33.711:31.811:30.63
3 Artem Yashkov 1:31.93 1:37.59 Russia 1:32.611:31.931:43.141:47.171:37.01

6x6x6 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Molchan 2:30.87 NR 2:42.29 NR Belarus 2:44.922:51.072:30.87
2 Vladislav Kaminskiy 3:16.67 3:21.02 Belarus 3:24.923:21.463:16.67

7x7x7 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Anatoly Kim 4:12.26 4:29.40 Belarus 4:42.524:12.264:33.43
2 Andrey Molchan 4:04.14 4:31.64 Belarus 4:20.735:10.064:04.14

3x3x3 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Rustam Valeev 57.97 DNF Russia 1:25.2257.97DNF
2 Nikita Loika 1:18.49 1:38.74 NR Belarus 1:53.991:43.751:18.49
3 Nikolay Masson (Николай Массон) 1:43.51 DNF Russia DNF1:43.51DNF

3x3x3 Fewest Moves

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 32 Belarus 32
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 41 Belarus 41
3 Nikita Chistyakov 50 Belarus 50
3 Ilya Tsiareshka 50 Belarus 50

3x3x3 One-Handed

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Polyashov 14.60 15.36 Russia 16.4014.6015.4015.8114.87
2 Vladislav Kaminskiy 16.49 19.10 Belarus 21.8018.1416.4919.4019.76
3 Ilya Zabrodsky 18.54 20.44 Belarus 19.8318.5423.2519.0022.49

Clock

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 6.57 7.38 NR Belarus 7.206.577.6611.587.29
2 Nikita Loika 6.91 8.48 Belarus 9.68DNF6.918.447.32
3 Sergey Novik 9.71 10.58 Belarus 9.7112.0711.5710.189.99

Megaminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Artem Yashkov 1:16.62 1:24.45 Russia 1:27.621:16.621:31.531:21.241:24.50
2 Vladislav Kaminskiy 1:21.25 1:33.23 Belarus 1:24.971:31.431:43.301:55.501:21.25
3 Vladimir Korovin 1:36.59 1:43.18 Russia 1:41.291:36.591:46.881:41.38DNF

Pyraminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Novik 3.75 4.62 Belarus 4.925.244.293.754.65
2 Ilya Anishchenko 4.60 5.90 Belarus 5.708.686.435.584.60
3 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 5.68 6.44 Belarus 7.445.705.686.1810.48

Skewb

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Artem Yashkov 3.83 5.59 Russia 6.936.325.173.835.28
2 Vladimir Korovin 5.36 6.54 Russia 5.368.885.507.376.75
3 Ilya Yaroshuk 4.77 7.47 Belarus 6.8810.214.7716.535.31

Square-1

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ustsin Vashchanka 14.68 20.60 Belarus 31.9014.6825.1719.4117.21
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 21.03 24.75 Belarus 35.7327.3825.1821.0321.70
3 Ilya Anishchenko 21.15 29.00 Belarus 29.1726.1521.1531.6844.08

4x4x4 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Artem Savosik 9:47.50 NR DNF Belarus 9:47.50DNFDNF
2 Nikita Loika 12:16.00 DNF Belarus DNFDNF12:16.00

3x3x3 Multi-Blind

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Rustam Valeev 11/13 52:40 Russia 9/11 43:3211/13 52:40
2 Nikolay Masson (Николай Массон) 5/6 24:24 Russia 4/8 32:155/6 24:24
3 Artem Savosik 5/6 36:36 Belarus 5/6 36:36DNS

3x3x3 With Feet

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladimir Korovin 1:12.52 1:21.90 Russia 1:32.111:21.061:12.52
2 Nikita Loika 1:32.61 1:35.34 Belarus 1:36.981:32.611:36.42
3 Viktor Danilov 1:25.29 1:46.79 Belarus 1:47.942:07.151:25.29