Dvina Open 2014


Date
Jul 19 - 20, 2014
City
Novopolotsk, Belarus
Venue

7th School

Address
Belarus, Novopolotsk, Druzhby street, 7
Website
Dvina Open 2014 website
Contact

Nikita Chistyakov, English website

WCA Delegate
Oleg Gritsenko
Information

Registration will be closed on July, 18 or when we reach 65 competitors.

Events
Main event
Competitors
35
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Dmitry Dobrjakov won with an average of 9.68 seconds in the 3x3x3 Cube event. Dmitry Aniskin finished second (10.52) and Pavel Galaktionov finished third (11.23).

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 8.08 9.68 Russia 10.058.9010.0810.188.08
2 Dmitry Aniskin 8.87 10.52 Russia 9.9014.038.879.1712.50
3 Pavel Galaktionov 10.63 11.23 Russia 11.0214.1311.4010.6311.28
4 Dmitry Dergunov 10.86 11.46 Russia 11.5512.2111.7111.1310.86
5 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 10.09 11.49 Russia 13.5111.9810.0910.8011.70
6 Alexey Polyashov 10.73 11.61 Russia 11.7311.1211.9910.7316.07
7 Pavel Yushkevich 11.81 12.79 Belarus 15.9311.8311.8113.1613.38
8 Semen Gridnev 11.18 12.81 Russia 13.8712.6617.2711.1811.90
9 Anatoly Kim 11.40 12.97 Belarus 13.3814.0511.4012.1913.34
10 Ivan Zabrodin 10.72 13.28 Russia 15.1810.7213.2113.7712.86
11 Vladislav Kaminskiy 11.69 13.50 Belarus 15.0213.4212.0516.4211.69
12 Nikita Loika 12.03 14.74 Belarus 12.0314.5815.5214.1218.29

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 8.71 11.14 Russia 12.1810.728.7110.9011.80
2 Dmitry Aniskin 9.74 11.22 Russia 12.6512.1510.0611.449.74
3 Ivan Zabrodin 9.14 11.45 Russia 11.859.1411.4914.2511.00
4 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 8.92 11.53 Russia 12.808.9212.1912.539.87
5 Pavel Galaktionov 11.02 11.68 Russia 11.8111.4911.7312.5611.02
6 Semen Gridnev 8.86 11.83 Russia 8.8614.0012.939.8512.71
7 Dmitry Dergunov 10.36 11.83 Russia 11.8411.2210.3612.9412.43
8 Alexey Polyashov 11.00 11.88 Russia 11.0012.1111.2413.5512.28
9 Vladislav Kaminskiy 11.22 12.08 Belarus 12.4711.6713.8812.0911.22
10 Pavel Yushkevich 11.18 12.53 Belarus 13.6912.1714.3211.7211.18
11 Anatoly Kim 10.57 13.14 Belarus 13.0413.5210.5717.0912.86
12 Nikita Loika 12.19 13.46 Belarus 12.1914.6613.3613.4213.60
13 Ilya Tsiareshka 12.64 14.52 Belarus 14.6012.6415.4119.7513.55
14 Rustam Valeev 13.44 14.59 Russia 14.5114.4014.8722.2113.44
15 Evgeny Chak 12.75 15.66 Belarus 16.1715.6915.1312.7519.44
16 Viktor Danilov 14.01 17.46 Belarus 16.0314.01DNF19.2017.14
17 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 15.87 17.49 Belarus 18.6016.2617.6219.4815.87
18 Artem Savosik 15.47 17.52 Belarus 17.4716.4415.4721.3418.64
19 Ilya Zabrodsky 15.18 17.77 Belarus 15.1819.2824.7218.1015.93
20 Ilya Anishchenko 14.69 17.89 Belarus 17.9321.1814.6914.6921.06
21 Oleg Sechko 16.22 17.91 Belarus 21.0916.2219.4616.2917.99
22 Vladislav Vavilov 12.34 18.98 Belarus 21.8822.6616.3018.7612.34
23 Ivan Zvyagov 17.41 19.50 Belarus 18.2518.7717.4123.9621.48
24 Nikita Chistyakov 14.97 19.51 Belarus 14.9720.6519.5218.35DNF
25 Vladimir Chekurin 18.50 19.87 Belarus 23.7818.9421.9018.7818.50

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dobrjakov 8.10 8.84 Russia 9.0513.098.788.108.69
2 Dmitry Aniskin 9.06 10.49 Russia 9.1910.8611.4511.429.06
3 Dmitry Dergunov 9.61 11.67 Russia 12.2815.0510.249.6112.48
4 Anatoly Kim 10.84 11.75 Belarus 11.3710.8412.3011.5715.57
5 Pavel Galaktionov 10.23 11.84 Russia 13.3212.4510.9612.1110.23
6 Vladislav Kaminskiy 9.99 11.90 Belarus 11.3312.5913.449.9911.78
7 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 10.16 12.06 Russia 12.8413.3410.1611.3511.99
8 Ivan Zabrodin 10.68 12.13 Russia 11.2010.6812.8816.6812.31
9 Pavel Yushkevich 11.47 12.70 Belarus 11.4713.1514.3612.7512.21
10 Alexey Polyashov 11.46 13.00 Russia 11.4612.8513.2712.8813.27
11 Ilya Tsiareshka 12.83 13.78 Belarus 13.8912.8313.7514.1213.69
12 Semen Gridnev 12.47 14.13 Russia 12.4712.5015.5814.30DNF
13 Rustam Valeev 12.60 14.68 Russia 17.5013.5612.9717.7112.60
14 Viktor Danilov 13.55 14.91 Belarus 13.5514.3818.2514.1616.19
15 Ilya Anishchenko 14.66 15.15 Belarus 15.7914.7417.5514.9314.66
16 Artem Savosik 13.21 15.37 Belarus 16.6314.0315.4613.2120.08
17 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 13.94 16.55 Belarus 15.8618.1515.6513.9420.34
18 Evgeny Chak 14.54 16.71 Belarus 17.1216.8219.5914.5416.20
19 Ilya Zabrodsky 13.52 16.89 Belarus 18.5413.5217.0415.09DNF
20 Nikita Loika 14.22 16.97 Belarus 17.2817.4416.2014.2218.84
21 Oleg Sechko 14.52 17.66 Belarus 17.9316.4914.5218.5719.34
22 Nikita Chistyakov 16.96 18.30 Belarus 20.2317.7116.9816.9620.21
23 Vladimir Chekurin 13.76 18.49 Belarus 22.9220.4718.8316.1813.76
24 Ustsin Vashchanka 17.43 19.94 Belarus 17.4322.0118.4019.4122.44
25 Ivan Zvyagov 17.02 20.84 Belarus 20.9017.0220.9921.0620.63
26 Vladislav Vavilov 19.27 20.87 Belarus 22.4021.4919.6619.2721.46
27 Andrey Molchan 17.35 21.53 Belarus 19.5121.0327.2324.0517.35
28 Evgeniy Ignatyuk 19.88 21.96 Belarus 24.0721.8020.0245.6819.88
29 Ilya Yaroshuk 21.16 28.07 Belarus 29.7421.1628.7329.3026.18
30 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 29.86 34.08 Belarus 29.8633.0140.2132.1537.08
31 Ivan Terekh 30.22 36.41 Belarus 40.7735.6232.8330.2244.87
32 Sergey Novik 34.77 42.07 Belarus DNF49.7937.5038.9234.77
33 Anatoly Titkov 31.62 42.15 Belarus 42.0031.6246.1144.7239.72
34 Mariya Skorobogataya 51.64 1:00.78 Belarus 59.8554.5351.641:07.961:31.09
35 Gleb Kolos 1:51.92 2:05.75 Belarus 1:54.391:53.982:28.88DNF1:51.92

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2.48 2.97 Russia 3.333.052.524.272.48
2 Ivan Zabrodin 2.96 3.48 Russia 2.963.382.974.084.23
3 Dmitry Dobrjakov 2.98 3.67 Russia 2.985.403.694.013.30
4 Pavel Galaktionov 2.23 3.95 Russia 3.405.102.237.483.34
5 Dmitry Dergunov 2.27 3.95 Russia 3.576.012.273.784.50
6 Vladislav Kaminskiy 2.22 4.26 Belarus 4.186.002.224.234.37
7 Ustsin Vashchanka 2.94 4.29 Belarus 4.943.782.948.934.15
8 Anatoly Kim 2.12 4.33 Belarus 4.464.782.126.643.76
9 Pavel Yushkevich 3.53 4.48 Belarus 3.535.113.896.774.44
10 Dmitry Aniskin 4.35 5.38 Russia 5.084.3513.324.626.45
11 Oleg Sechko 4.32 5.50 Belarus 4.815.344.326.396.34
12 Rustam Valeev 4.12 5.76 Russia 5.007.704.126.156.14

2x2x2 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 3.14 3.68 Russia 3.143.753.384.123.92
2 Anatoly Kim 3.40 3.88 Belarus 3.484.293.884.803.40
3 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2.58 4.11 Russia 3.28DNF4.154.902.58
4 Dmitry Dobrjakov 3.45 4.12 Russia 3.673.454.935.233.76
5 Vladislav Kaminskiy 3.36 4.19 Belarus 3.868.383.363.655.05
6 Ustsin Vashchanka 3.78 4.20 Belarus 4.384.964.323.783.91
7 Dmitry Aniskin 3.12 4.39 Russia 5.244.164.524.503.12
8 Dmitry Dergunov 3.53 4.48 Russia 6.564.534.323.534.59
9 Pavel Yushkevich 2.86 4.62 Belarus 2.866.023.964.755.16
10 Pavel Galaktionov 3.85 4.96 Russia 6.703.853.924.416.56
11 Oleg Sechko 4.47 5.49 Belarus 5.974.915.597.074.47
12 Rustam Valeev 4.98 5.58 Russia 6.435.234.985.905.62
13 Semen Gridnev 3.03 5.61 Russia 3.035.345.196.716.31
14 Nikita Loika 5.04 5.61 Belarus 5.785.305.047.075.76
15 Evgeny Chak 4.52 5.65 Belarus 4.764.524.607.587.87
16 Ilya Zabrodsky 5.23 5.86 Belarus 6.185.405.236.716.00
17 Alexey Polyashov 5.64 6.00 Russia 5.976.246.035.645.99
18 Vladimir Chekurin 4.93 6.13 Belarus 4.936.727.695.256.42
19 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 5.30 6.33 Belarus 6.576.145.306.288.22
20 Nikita Chistyakov 6.26 6.85 Belarus 6.386.267.367.756.82
21 Artem Savosik 4.40 7.40 Belarus 4.409.878.345.858.02
22 Evgeniy Ignatyuk 5.59 7.92 Belarus 6.6010.9011.645.596.27
23 Ilya Tsiareshka 3.90 8.06 Belarus 11.373.906.7115.876.10
24 Viktor Danilov 5.32 8.78 Belarus 5.3211.976.7010.449.19

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 3.05 3.84 Russia 3.914.313.053.304.93
2 Ustsin Vashchanka 3.10 3.86 Belarus 3.764.025.013.103.80
3 Dmitry Dergunov 2.90 3.98 Russia 4.373.407.474.182.90
4 Anatoly Kim 3.20 4.17 Belarus 3.204.614.594.293.62
5 Pavel Yushkevich 3.25 4.40 Belarus 3.633.255.457.724.11
6 Vladislav Kaminskiy 3.64 4.77 Belarus 3.645.784.743.786.27
7 Pavel Galaktionov 4.25 4.80 Russia 4.637.855.114.674.25
8 Dmitry Aniskin 3.16 4.86 Russia 3.166.264.34DNF3.97
9 Ivan Zabrodin 3.63 5.15 Russia 3.635.777.985.204.49
10 Dmitry Dobrjakov 3.91 5.34 Russia 4.0817.615.486.463.91
11 Rustam Valeev 5.08 5.98 Russia 7.635.085.806.725.43
12 Nikita Loika 4.20 5.99 Belarus 6.154.206.435.396.83
13 Alexey Polyashov 4.73 6.18 Russia 5.067.584.735.907.76
14 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 4.58 6.33 Belarus 8.3310.474.585.635.04
15 Artem Savosik 3.79 6.53 Belarus 9.827.033.794.837.74
16 Ilya Zabrodsky 3.58 6.61 Belarus 3.588.278.215.536.08
17 Semen Gridnev 5.09 6.65 Russia 6.177.515.096.28DNF
18 Viktor Danilov 4.67 6.80 Belarus 7.096.556.764.677.78
19 Nikita Chistyakov 5.97 6.99 Belarus 6.845.977.2710.406.87
20 Oleg Sechko 5.00 7.21 Belarus 8.735.179.325.007.72
21 Vladimir Chekurin 4.37 7.32 Belarus 7.116.548.314.3711.41
22 Evgeny Chak 3.56 7.87 Belarus 3.569.259.938.725.63
23 Evgeniy Ignatyuk 5.72 7.87 Belarus 8.266.489.478.875.72
24 Ilya Tsiareshka 6.05 8.06 Belarus 7.956.059.237.478.77
25 Ilya Anishchenko 5.99 8.14 Belarus 6.575.9912.499.788.06
26 Ivan Zvyagov 6.46 8.57 Belarus 8.358.468.906.468.95
27 Ilya Yaroshuk 6.59 8.83 Belarus 9.256.59DNF8.878.36
28 Andrey Molchan 6.93 8.92 Belarus 8.676.939.96DNF8.14
29 Vladislav Vavilov 8.44 9.39 Belarus 8.639.909.6314.848.44
30 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 6.90 9.47 Belarus 7.649.3111.816.9011.46
31 Ivan Terekh 7.97 11.74 Belarus 13.527.9712.8810.2212.13
32 Sergey Novik 6.58 14.31 Belarus 6.58DNF25.359.208.38
33 Anatoly Titkov 16.04 DNF Belarus 16.79DNF22.7916.04DNF

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 33.66 38.62 Russia 33.6646.5536.7540.0639.04
2 Dmitry Dobrjakov 33.59 42.09 Russia 46.4839.6142.4633.5944.20
3 Dmitry Aniskin 40.20 42.11 Russia 46.4341.9842.1742.1740.20
4 Pavel Galaktionov 40.13 45.51 Russia 40.4940.1348.7052.9247.33
5 Ivan Zabrodin 41.56 46.47 Russia 48.6445.4545.3141.5656.81
6 Pavel Yushkevich 43.91 49.51 Belarus 43.9151.2847.6649.5851.96
7 Anatoly Kim 45.20 50.18 Belarus 45.2048.2849.1958.5753.07
8 Semen Gridnev 47.97 50.88 Russia 48.4152.9651.281:01.6547.97
9 Dmitry Dergunov 47.77 52.44 Russia 47.7757.7950.711:02.4748.81
10 Vladislav Kaminskiy 48.82 52.64 Belarus 53.5055.301:07.0149.1248.82
11 Alexey Polyashov 50.30 56.35 Russia 55.791:04.5250.3054.8158.45
12 Rustam Valeev 55.08 1:00.11 Russia 55.0858.931:06.671:03.4757.93

4x4x4 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 34.68 38.58 Russia 42.6334.6835.0645.7838.05
2 Dmitry Aniskin 39.22 42.80 Russia 42.0945.9444.1542.1639.22
3 Pavel Yushkevich 39.37 42.83 NR Belarus 43.9743.2643.6739.3741.56
4 Pavel Galaktionov 38.35 44.19 Russia 49.1938.3543.4045.5043.67
5 Ivan Zabrodin 42.21 45.09 Russia 42.2150.8543.5448.5743.15
6 Dmitry Dobrjakov 33.12 46.62 Russia 45.2055.7051.5043.1733.12
7 Semen Gridnev 45.35 49.17 Russia 50.5258.0547.0649.9345.35
8 Dmitry Dergunov 46.10 50.21 Russia 48.8555.5946.1053.7248.05
9 Anatoly Kim 47.60 52.05 Belarus 1:06.3851.0952.1347.6052.93
10 Vladislav Kaminskiy 48.11 52.89 Belarus 53.311:04.5650.7548.1154.61
11 Alexey Polyashov 59.45 1:01.35 Russia 59.451:03.341:02.291:00.261:01.49
12 Rustam Valeev 57.78 1:03.20 Russia 1:03.661:07.19DNF58.7557.78
13 Andrey Molchan 59.89 1:06.74 Belarus 1:07.261:06.3959.891:20.481:06.57
14 Vladimir Chekurin 1:07.57 1:11.53 Belarus 1:07.571:09.051:38.421:15.701:09.85
15 Vladislav Vavilov 1:07.27 1:12.85 Belarus 1:27.001:15.041:12.481:11.041:07.27
16 Oleg Sechko 1:07.40 1:15.17 Belarus 1:17.291:22.231:07.401:19.491:08.73
17 Evgeny Chak 1:04.24 1:15.58 Belarus 1:04.241:16.261:18.071:15.951:14.53
18 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 1:06.28 1:15.72 Belarus 1:19.421:20.101:24.921:07.651:06.28
19 Nikita Chistyakov 1:12.97 1:18.49 Belarus 1:17.411:12.971:15.661:22.391:24.34
20 Nikita Loika 1:13.07 1:20.45 Belarus 1:15.091:44.101:15.451:13.071:30.81
21 Viktor Danilov 1:02.03 1:21.69 Belarus 1:23.421:20.381:02.032:03.181:21.27

4x4x4 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 33.38 37.69 Russia 41.9133.3837.8138.0937.17
2 Dmitry Dobrjakov 37.93 40.44 Russia 37.9343.4645.0339.0938.78
3 Ivan Zabrodin 38.83 43.23 Russia 45.8138.8341.7045.5842.41
4 Pavel Yushkevich 38.09 NR 43.59 Belarus 44.6641.5338.0944.5945.80
5 Dmitry Dergunov 40.71 46.62 Russia 40.7148.8047.3143.7456.11
6 Pavel Galaktionov 45.99 48.84 Russia 45.9949.7449.3548.5848.59
7 Semen Gridnev 47.65 49.88 Russia 49.421:06.4450.9347.6549.30
8 Anatoly Kim 48.44 50.97 Belarus 56.2151.9051.6048.4449.42
9 Dmitry Aniskin 43.72 51.34 Russia 1:01.9750.7650.0343.7253.23
10 Vladislav Kaminskiy 49.90 54.69 Belarus DNF53.6355.0555.3849.90
11 Rustam Valeev 47.54 55.53 Russia 1:11.0951.5853.491:01.5247.54
12 Alexey Polyashov 50.92 1:02.69 Russia 1:07.50DNF56.091:04.4950.92
13 Andrey Molchan 1:02.55 1:07.19 Belarus 1:06.591:05.861:09.121:02.551:19.67
14 Viktor Danilov 55.71 1:12.95 Belarus 1:21.261:13.6355.711:10.771:14.45
15 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 59.69 1:14.26 Belarus 1:22.291:07.781:19.7759.691:15.23
16 Vladimir Chekurin 1:07.82 1:14.90 Belarus 1:29.011:10.961:21.601:07.821:12.14
17 Nikita Loika 1:08.31 1:15.04 Belarus 1:25.121:11.611:08.381:29.101:08.31
18 Evgeny Chak 1:07.09 1:16.78 Belarus 1:09.461:18.661:30.111:22.231:07.09
19 Nikita Chistyakov 1:16.31 1:16.99 Belarus 1:17.661:16.371:16.951:23.751:16.31
20 Oleg Sechko 1:11.98 1:18.76 Belarus 1:13.991:11.981:25.891:25.641:16.64
21 Vladislav Vavilov 1:10.37 1:20.75 Belarus 1:10.371:32.161:22.051:19.901:20.30
22 Ilya Zabrodsky 1:12.09 1:25.39 Belarus 1:28.311:27.321:20.531:47.291:12.09
23 Ustsin Vashchanka 1:15.41 1:26.05 Belarus 1:54.591:20.961:27.261:29.941:15.41
24 Ilya Tsiareshka 1:22.09 1:37.20 Belarus 1:22.091:58.601:46.081:37.331:28.18
25 Ivan Zvyagov 1:38.15 1:44.98 Belarus 1:51.711:38.151:41.902:02.841:41.32
26 Artem Savosik 1:29.25 1:56.14 Belarus 2:08.132:23.301:53.141:29.251:47.15
27 Evgeniy Ignatyuk 1:48.75 2:03.24 Belarus 1:55.952:12.092:08.492:05.271:48.75
28 Ivan Terekh 1:58.90 2:15.41 Belarus 2:28.932:16.122:06.622:23.481:58.90

5x5x5 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:07.01 1:09.95 Russia 1:07.011:08.951:15.051:12.311:08.60
2 Dmitry Dobrjakov 1:13.58 1:19.35 Russia 1:21.211:26.541:22.531:13.581:14.31
3 Pavel Yushkevich 1:23.52 1:29.88 NR Belarus 1:23.521:28.881:33.151:31.111:29.66
4 Ivan Zabrodin 1:26.55 1:31.05 Russia 1:27.431:26.551:38.941:48.391:26.79
5 Pavel Galaktionov 1:28.17 1:31.21 Russia 1:30.001:28.171:39.931:33.351:30.29
6 Anatoly Kim 1:24.14 1:35.29 Belarus 1:41.141:39.571:25.161:44.311:24.14
7 Dmitry Aniskin 1:32.52 1:41.20 Russia 1:32.931:40.211:50.471:32.52DNF
8 Dmitry Dergunov 1:39.64 1:46.47 Russia 1:39.641:45.551:56.211:48.411:45.45
9 Semen Gridnev 1:36.37 1:56.15 Russia 2:18.482:07.041:42.031:36.371:59.39
10 Vladislav Kaminskiy 1:56.01 2:08.79 Belarus 1:56.012:12.932:03.442:09.992:15.64
11 Rustam Valeev 2:01.35 2:09.82 Russia 2:05.962:08.912:18.542:01.352:14.60

5x5x5 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:05.59 1:08.92 NR Russia 1:23.961:09.501:08.531:08.721:05.59
2 Ivan Zabrodin 1:16.55 1:21.90 Russia 1:19.551:16.551:20.541:26.931:25.62
3 Dmitry Dobrjakov 1:22.86 1:26.95 Russia 1:29.751:22.861:35.861:22.901:28.19
4 Anatoly Kim 1:26.99 1:40.42 Belarus 1:41.281:38.281:41.711:43.181:26.99
5 Pavel Galaktionov 1:32.22 1:40.94 Russia 1:41.971:37.561:45.771:32.221:43.28
6 Dmitry Aniskin 1:30.93 1:44.38 Russia 1:36.781:59.721:52.351:30.931:44.01
7 Pavel Yushkevich 1:21.71 NR 1:46.05 Belarus 1:21.711:46.431:48.901:48.421:43.29
8 Semen Gridnev 1:41.74 1:50.33 Russia 2:02.321:53.341:41.741:49.831:47.82
9 Dmitry Dergunov 1:47.19 1:55.88 Russia 1:51.672:26.652:02.091:47.191:53.88
10 Evgeny Chak 1:58.30 2:09.99 Belarus 1:58.302:03.262:13.962:28.562:12.75
11 Vladislav Kaminskiy 1:57.46 2:11.52 Belarus 2:10.762:23.931:59.882:24.221:57.46
12 Rustam Valeev 1:50.43 2:12.23 Russia 2:11.601:50.432:15.972:10.722:14.37
13 Ustsin Vashchanka 2:23.27 2:28.13 Belarus 2:33.522:23.272:31.182:29.162:24.06
14 Vladimir Chekurin 2:22.30 2:30.92 Belarus 2:30.282:39.052:22.302:34.952:27.53
15 Oleg Sechko 2:19.78 2:32.28 Belarus 2:35.722:40.362:26.692:34.442:19.78
16 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 2:24.28 2:32.46 Belarus 2:36.162:50.142:29.112:24.282:32.11
17 Nikita Loika 2:19.15 2:40.18 Belarus 2:43.972:19.15DNF2:48.202:28.37
18 Nikita Chistyakov 2:41.10 2:46.82 Belarus 2:51.95DNF2:41.102:42.832:45.67
19 Ilya Tsiareshka 2:24.27 2:54.75 Belarus 3:04.262:24.273:10.482:56.652:43.33
20 Andrey Molchan 3:04.90 3:26.69 Belarus 3:41.573:04.903:34.433:21.983:23.67
21 Viktor Danilov 3:19.73 3:36.40 Belarus 3:20.314:06.063:40.363:48.523:19.73
22 Ivan Terekh 4:18.43 4:32.71 Belarus 4:39.614:18.434:47.984:34.034:24.49

6x6x6 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2:08.27 2:18.64 Russia 2:32.682:14.972:08.27
2 Ivan Zabrodin 2:27.80 2:34.60 Russia 2:42.202:27.802:33.80
3 Pavel Galaktionov 2:36.45 2:46.40 Russia 2:49.352:36.452:53.41
4 Anatoly Kim 3:01.06 3:07.73 NR Belarus 3:11.833:10.293:01.06
5 Dmitry Dobrjakov 2:59.19 3:09.74 Russia 3:20.113:09.922:59.19
6 Evgeny Chak 3:33.83 3:49.18 Belarus 3:33.833:47.004:06.70
7 Vladislav Kaminskiy 3:53.70 4:08.25 Belarus 4:13.854:17.203:53.70
8 Vladimir Chekurin 4:25.59 4:51.29 Belarus 5:19.694:48.594:25.59
9 Nikita Loika 4:33.60 4:56.32 Belarus 5:21.404:53.974:33.60
10 Ilya Tsiareshka 6:35.93 Belarus 6:35.93
11 Pavel Yushkevich DNF Belarus DNF

7x7x7 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 3:13.86 3:30.18 Russia 3:55.163:13.863:21.52
2 Ivan Zabrodin 3:35.96 3:48.32 Russia 3:55.283:53.713:35.96
3 Pavel Yushkevich 4:05.19 4:13.10 Belarus 4:05.194:09.944:24.17
4 Dmitry Dobrjakov 4:03.27 4:15.96 Russia 4:19.624:03.274:24.99
5 Pavel Galaktionov 4:13.86 4:19.40 Russia 4:20.874:13.864:23.46
6 Anatoly Kim 4:15.11 4:32.88 Belarus 4:25.134:15.114:58.39
7 Evgeny Chak 4:58.18 5:01.96 Belarus 5:07.714:58.185:00.00
8 Vladislav Kaminskiy 5:50.29 6:26.64 Belarus 6:48.136:41.505:50.29
9 Nikita Loika 6:26.61 6:37.43 Belarus 6:48.226:37.466:26.61
10 Dmitry Aniskin 8:28.58 8:55.38 Russia 8:54.069:23.518:28.58
11 Dmitry Dergunov 6:54.33 DNF Russia 6:54.338:24.39DNS
12 Rustam Valeev 8:04.63 DNF Russia 8:04.63DNFDNS
13 Nikita Chistyakov 9:29.09 Belarus 9:29.09
14 Ilya Tsiareshka DNF Belarus DNF
14 Semen Gridnev DNF Russia DNF
14 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) DNF Belarus DNF
14 Vladimir Chekurin DNF Belarus DNF

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Artem Savosik 1:14.93 NR DNF Belarus 1:14.93DNF1:29.78
2 Ivan Zabrodin 1:33.94 DNF Russia 1:33.942:07.88DNF
3 Rustam Valeev 2:00.12 DNF Russia 2:00.12DNFDNF
4 Nikita Loika 2:05.72 DNF Belarus DNFDNF2:05.72
5 Nikita Chistyakov 3:01.99 DNF Belarus DNF3:01.99DNF
6 Pavel Yushkevich 3:31.01 DNF Belarus 3:31.01DNFDNF
7 Dmitry Aniskin DNF DNF Russia DNFDNFDNF
7 Ilya Anishchenko DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
7 Ilya Zabrodsky DNF DNF Belarus DNFDNFDNF

3x3x3 Blindfolded First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Artem Savosik 1:17.71 DNF Belarus 2:17.77DNF1:17.71
2 Nikita Loika 1:26.21 1:48.69 NR Belarus 2:13.571:26.211:46.28
3 Ivan Zabrodin 1:47.39 DNF Russia DNF1:47.39DNF
4 Rustam Valeev 2:29.22 DNF Russia DNF2:29.22DNF
5 Ilya Anishchenko 3:01.36 DNF Belarus DNFDNF3:01.36
6 Pavel Yushkevich 3:31.00 DNF Belarus DNF3:31.00DNF
7 Nikita Chistyakov 4:22.02 DNF Belarus 4:51.384:22.02DNF
8 Ilya Zabrodsky 4:47.73 DNF Belarus DNF4:47.73DNF
9 Dmitry Aniskin 5:01.65 DNF Russia DNF7:35.105:01.65
10 Anatoly Kim DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
10 Anatoly Titkov DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
10 Evgeniy Ignatyuk DNF DNF Belarus DNFDNFDNS
10 Viktor Danilov DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
10 Vladislav Kaminskiy DNF DNF Belarus DNFDNFDNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 32 37.67 Russia 423932
2 Pavel Yushkevich 34 38.67 Belarus 383444
3 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 36 40.33 Russia 374836
4 Viktor Danilov 35 42.67 Belarus 513542
5 Ilya Tsiareshka 53 59.33 Belarus 675853
6 Dmitry Dobrjakov 29 DNF Russia DNFDNF29
7 Dmitry Aniskin 32 DNF Russia 51DNF32
7 Dmitry Dergunov 32 DNF Russia 42DNF32
9 Pavel Galaktionov 36 DNF Russia 43DNF36
10 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 39 DNF Belarus 4439DNF
11 Vladislav Kaminskiy 40 DNF Belarus DNF40DNF
12 Ilya Anishchenko 41 DNF Belarus DNF41DNF
13 Anatoly Kim 43 DNF Belarus 43DNFDNF
14 Nikita Loika 44 DNF Belarus DNFDNF44
15 Evgeny Chak 47 DNF Belarus 47DNFDNF
16 Ustsin Vashchanka 48 DNF Belarus 48DNFDNF
17 Semen Gridnev 49 DNF Russia 49DNFDNF
18 Vladimir Chekurin 51 DNF Belarus 51DNFDNF
19 Rustam Valeev 53 DNF Russia 61DNF53
20 Artem Savosik 54 DNF Belarus DNF54DNF
21 Andrey Molchan DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
21 Ilya Zabrodsky DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
21 Oleg Sechko DNF DNF Belarus DNFDNFDNF

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 11.68 14.95 Russia 15.3315.6911.6813.8317.90
2 Alexey Polyashov 12.94 15.05 Russia 12.9415.4613.0718.8216.63
3 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 13.91 15.89 Russia 19.5815.3213.9116.3216.04
4 Dmitry Dobrjakov 12.24 16.17 Russia 18.2617.3115.3815.8312.24
5 Dmitry Aniskin 14.06 16.65 Russia 22.9616.1017.1714.0616.68
6 Pavel Yushkevich 13.91 NR 18.06 Belarus 18.9018.4113.9117.0618.71
7 Pavel Galaktionov 14.44 19.11 Russia 22.0720.5014.4419.5517.29
8 Anatoly Kim 16.91 19.54 Belarus 21.4718.9420.5316.9119.15
9 Vladislav Kaminskiy 19.00 22.49 Belarus 21.7023.3219.0022.4531.89
10 Semen Gridnev 18.77 23.83 Russia 33.2921.1418.7722.8927.45
11 Nikita Chistyakov 21.29 24.06 Belarus 24.9221.2923.6723.5829.63
12 Ivan Zabrodin 22.40 24.55 Russia 23.1322.4029.2926.1924.34

3x3x3 One-Handed Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 13.75 16.10 Russia 15.9515.2917.5817.0613.75
2 Alexey Polyashov 14.28 16.15 Russia 16.0015.9516.4917.5514.28
3 Dmitry Dobrjakov 15.08 16.76 Russia 15.4919.4015.0818.6916.11
4 Dmitry Aniskin 15.70 17.01 Russia 16.6615.7017.4516.9329.98
5 Pavel Yushkevich 17.09 18.67 Belarus 20.1417.0918.5517.9319.53
6 Pavel Galaktionov 16.23 18.91 Russia 16.2319.2421.6018.8618.63
7 Anatoly Kim 18.01 19.63 Belarus 19.9118.7021.1818.0120.29
8 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 17.45 22.72 Russia 17.4522.4020.5425.2125.56
9 Ivan Zabrodin 19.13 24.52 Russia 26.5325.6626.1319.1321.77
10 Nikita Chistyakov 20.14 24.64 Belarus 26.9025.2821.7420.1427.64
11 Vladislav Kaminskiy 20.78 24.85 Belarus 22.4721.6930.3820.78DNF
12 Semen Gridnev 22.55 25.71 Russia 27.8126.4022.5522.9328.35
13 Ilya Zabrodsky 21.57 27.66 Belarus 27.6527.9029.3121.5727.44
14 Rustam Valeev 23.11 29.33 Russia 29.5139.4123.1131.9926.48
15 Nikita Loika 27.19 32.08 Belarus 34.8234.8632.9527.1928.47
16 Vladislav Vavilov 32.50 33.76 Belarus 32.5033.3635.4932.6735.24
17 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 33.20 35.09 Belarus 34.6436.5238.9233.2034.12
18 Ilya Anishchenko 30.76 36.01 Belarus 35.9735.1636.8930.7641.56
19 Oleg Sechko 29.12 37.36 Belarus 45.9229.1230.6540.7340.70
20 Viktor Danilov 21.05 37.83 Belarus 41.8139.5621.0532.1345.87
21 Vladimir Chekurin 36.96 38.23 Belarus 37.4639.0639.1336.9638.16
22 Artem Savosik 29.15 39.88 Belarus 38.6229.1542.8641.0639.95

3x3x3 One-Handed First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 13.16 15.41 Russia 16.4214.5015.7915.9313.16
2 Alexey Polyashov 15.55 16.18 Russia 16.3816.3318.4015.8315.55
3 Dmitry Dobrjakov 14.26 16.74 Russia 16.1717.9416.1214.2630.49
4 Dmitry Aniskin 15.41 16.82 Russia 16.2818.0616.1221.8415.41
5 Pavel Yushkevich 17.72 18.18 Belarus 18.4417.7217.8818.2219.77
6 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 17.08 18.52 Russia 18.6220.3718.2318.7017.08
7 Pavel Galaktionov 17.36 19.96 Russia 19.2621.3420.4320.2017.36
8 Anatoly Kim 18.91 22.18 Belarus 21.7925.7924.0620.6918.91
9 Ivan Zabrodin 21.08 24.64 Russia 21.0827.4726.5623.6523.72
10 Nikita Chistyakov 22.88 24.85 Belarus 27.1930.4924.4722.9022.88
11 Semen Gridnev 20.67 25.74 Russia 34.9720.6726.7220.8329.68
12 Vladislav Kaminskiy 24.97 26.76 Belarus 26.9827.4526.0927.2124.97
13 Rustam Valeev 24.82 27.97 Russia 28.3032.8127.8327.7824.82
14 Nikita Loika 24.36 28.43 Belarus 36.2726.5624.3627.8330.90
15 Ilya Zabrodsky 24.01 29.62 Belarus 39.0429.6527.2824.0131.94
16 Viktor Danilov 27.10 36.03 Belarus 31.0732.2644.7750.1927.10
17 Artem Savosik 28.55 36.38 Belarus 47.3538.2229.9940.9428.55
18 Vladimir Chekurin 27.69 37.42 Belarus 34.1531.4127.69DNF46.69
19 Ilya Anishchenko 33.13 37.79 Belarus 43.2936.3033.1347.3033.77
20 Vladislav Vavilov 28.92 37.96 Belarus 54.2139.7444.2828.9229.87
21 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 30.82 38.30 Belarus 41.3838.6540.1036.1430.82
22 Ustsin Vashchanka 29.35 39.78 Belarus 45.5229.3534.7939.03DNF
23 Oleg Sechko 32.95 45.07 Belarus 45.6449.1744.6944.8932.95
24 Ilya Tsiareshka 44.07 49.43 Belarus 45.2158.1044.0751.5351.55
25 Evgeniy Ignatyuk 43.99 49.62 Belarus 45.4450.0653.3543.9957.96
26 Andrey Molchan 32.60 56.24 Belarus 54.791:00.2253.721:08.2932.60
27 Ivan Terekh 1:03.72 1:11.19 Belarus 1:19.781:05.201:16.191:12.191:03.72
28 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 57.84 1:12.07 Belarus 1:15.5957.841:23.441:09.461:11.16
29 Ilya Yaroshuk 52.78 1:16.18 Belarus 1:22.051:14.321:25.8152.781:12.18
30 Ivan Zvyagov 1:08.74 1:30.63 Belarus 1:08.741:33.81DNF1:30.041:28.05
31 Anatoly Titkov 2:04.29 DNF Belarus DNFDNF2:06.03DNF2:04.29

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 7.41 9.85 Russia 10.61DNF9.977.418.97
2 Dmitry Aniskin 10.12 11.95 Russia 14.0211.9112.2511.6910.12
3 Vladislav Vavilov 16.58 18.23 NR Belarus 19.6716.5818.3016.7327.90
4 Nikita Loika 27.27 37.10 Belarus 52.4744.1635.9727.2731.18
5 Vladislav Kaminskiy 26.17 42.67 Belarus 1:06.4737.7959.9630.2626.17
6 Artem Savosik 33.82 43.93 Belarus 41.2540.3850.17DNF33.82
7 Rustam Valeev 40.38 48.32 Russia DNF45.9350.7148.3240.38
8 Dmitry Dergunov 44.79 53.21 Russia 51.651:22.1644.7949.0558.94
9 Ilya Zabrodsky 1:00.05 1:10.64 Belarus 1:32.821:14.411:13.431:04.091:00.05
10 Sergey Novik 52.56 1:19.85 Belarus 1:46.681:31.111:28.9652.5659.49
11 Anatoly Kim 23.32 DNF Belarus 43.0524.69DNF23.32DNF
12 Semen Gridnev 31.94 DNF Russia DNF34.4631.94DNF43.86

Megaminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Aniskin 1:17.97 1:26.86 Russia 1:41.931:22.211:17.971:33.501:24.88
2 Ivan Zabrodin 1:23.88 1:31.83 Russia 1:31.811:35.111:28.581:23.881:40.47
3 Anatoly Kim 1:37.40 1:52.67 Belarus 1:51.391:37.402:05.561:49.671:56.96
4 Alexey Polyashov 1:50.36 1:57.71 Russia 2:02.081:52.741:50.362:03.361:58.32
5 Pavel Yushkevich 1:56.46 2:02.16 Belarus 1:56.461:59.992:07.032:02.502:03.99
6 Oleg Sechko 2:09.13 2:14.98 Belarus 2:22.022:18.802:13.182:09.132:12.97
7 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2:03.71 2:19.06 Russia 2:03.712:19.422:29.942:26.672:11.09
8 Nikita Loika 2:03.17 2:19.18 Belarus 2:47.862:20.882:03.172:29.502:07.16
9 Rustam Valeev 2:40.66 2:48.90 Russia 3:42.062:41.362:40.662:44.793:00.55
10 Dmitry Dergunov 3:16.60 Russia 3:21.293:16.60
11 Vladislav Kaminskiy 3:19.69 Belarus 3:19.693:57.46
12 Vladimir Chekurin 3:25.49 Belarus 3:51.313:25.49
13 Evgeny Chak 3:40.17 Belarus 4:32.603:40.17
14 Ilya Tsiareshka 4:18.09 Belarus DNF4:18.09
15 Evgeniy Ignatyuk DNF Belarus DNFDNS
15 Ilya Zabrodsky DNF Belarus DNFDNS

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 5.78 6.60 Russia 9.515.966.815.787.04
2 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 5.37 6.74 Russia 8.976.047.855.376.34
3 Rustam Valeev 5.97 7.78 Russia 7.438.507.405.979.13
4 Pavel Yushkevich 5.41 8.28 Belarus 11.257.757.535.419.56
5 Ilya Anishchenko 5.19 8.63 Belarus 11.11DNF7.465.197.31
6 Semen Gridnev 7.18 8.69 Russia 8.119.648.3213.847.18
7 Evgeniy Ignatyuk 6.55 8.79 Belarus 12.187.8710.426.558.07
8 Dmitry Aniskin 7.02 8.79 Russia 7.027.3212.269.179.89
9 Anatoly Kim 8.34 9.05 Belarus 9.378.3410.578.499.30
10 Vladislav Kaminskiy 8.79 10.57 Belarus 21.2811.209.4711.038.79
11 Nikita Loika 6.82 10.73 Belarus 12.8210.629.406.8212.16
12 Sergey Novik 9.79 12.41 Belarus 12.2613.2111.779.7913.42

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 5.63 7.36 Russia 5.637.139.637.507.44
2 Evgeniy Ignatyuk 6.63 7.53 Belarus 8.016.637.8010.756.78
3 Ilya Anishchenko 5.12 7.64 Belarus 11.026.988.157.795.12
4 Dmitry Aniskin 7.44 7.82 Russia 7.4410.508.457.577.45
5 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 4.66 8.46 Russia 8.089.789.178.124.66
6 Anatoly Kim 8.18 8.92 Belarus 10.258.189.708.228.84
7 Sergey Novik 6.40 9.14 Belarus 7.297.9212.206.4013.79
8 Semen Gridnev 8.25 9.40 Russia 8.2510.289.959.139.12
9 Nikita Loika 7.81 9.67 Belarus 12.088.287.818.6614.22
10 Vladislav Kaminskiy 7.56 10.11 Belarus 9.8110.5410.347.5610.18
11 Pavel Yushkevich 8.80 10.25 Belarus 11.2511.7810.069.438.80
12 Rustam Valeev 9.81 11.05 Russia 13.959.829.8111.0112.31
13 Pavel Galaktionov 7.99 11.14 Russia 10.8612.277.9913.3110.28
14 Dmitry Dobrjakov 8.59 11.30 Russia 9.9011.8814.708.5912.12
15 Andrey Molchan 9.17 11.30 Belarus 11.17DNF10.7611.969.17
16 Vladimir Chekurin 8.55 11.54 Belarus 9.838.559.9414.8414.91
17 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 10.85 12.81 Belarus 25.0210.8515.4711.9511.02
18 Ilya Zabrodsky 10.88 12.92 Belarus 15.9314.9410.8811.7512.07
19 Nikita Chistyakov 12.19 15.33 Belarus 12.2714.5819.1319.7412.19
20 Artem Savosik 14.40 15.33 Belarus 14.9215.9514.4015.12DNF
21 Ivan Terekh 10.41 17.01 Belarus 10.4111.2020.0622.8319.78
22 Evgeny Chak 15.41 18.91 Belarus 19.9320.3818.0815.4118.72
23 Ilya Tsiareshka 16.43 21.02 Belarus 25.4519.3218.3026.3016.43

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 4.61 8.17 Russia 8.844.616.729.528.94
2 Vladimir Chekurin 8.83 9.74 Belarus 8.8312.8111.068.989.17
3 Dmitry Aniskin 6.94 9.77 Russia 8.699.526.9411.11DNF
4 Anatoly Kim 6.52 10.03 Belarus 13.266.7310.096.5222.51
5 Vladislav Kaminskiy 10.01 13.75 Belarus 10.0112.1314.2614.8516.33
6 Ilya Anishchenko 10.78 14.88 Belarus 14.3215.2416.0015.0710.78
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 14.44 19.82 Belarus 24.0818.2326.0217.1514.44
8 Andrey Molchan 14.67 20.21 Belarus 14.6723.7320.0017.4023.23
9 Artem Savosik 17.53 25.75 Belarus 26.1723.9227.1529.6017.53
10 Nikita Loika 14.53 26.07 Belarus 26.8234.6516.7344.6614.53

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 6.32 8.40 Russia 8.416.546.3211.8110.26
2 Vladimir Chekurin 9.25 10.21 Belarus 9.2510.1316.1810.3810.12
3 Dmitry Aniskin 7.71 12.34 Russia DNF9.067.7112.4215.54
4 Ilya Anishchenko 9.92 13.81 Belarus 9.9212.4814.0519.4914.89
5 Vladislav Kaminskiy 10.55 15.37 Belarus 15.9316.0014.1810.55DNF
6 Anatoly Kim 8.00 17.09 Belarus 8.0020.9913.9316.3431.23
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 14.73 17.38 Belarus 14.73DNF20.4916.5815.08
8 Andrey Molchan 17.84 19.35 Belarus DNF18.5218.5817.8420.95
9 Nikita Loika 13.13 19.38 Belarus 16.6213.1327.5024.8316.68
10 Pavel Yushkevich 17.81 23.22 Belarus 24.6628.6626.0317.8118.96
11 Anatoly Titkov 19.60 29.07 Belarus 19.6025.0654.7426.0336.11
12 Artem Savosik 20.21 29.98 Belarus 20.2120.3839.2630.30DNF
13 Mariya Skorobogataya 19.41 30.62 Belarus DNF32.1819.4132.4127.27
14 Ilya Tsiareshka 27.42 32.28 Belarus 33.4331.6627.4231.751:15.82
15 Ilya Zabrodsky 19.03 34.02 Belarus 49.1222.8754.1030.0819.03
16 Evgeniy Ignatyuk 35.93 1:41.40 Belarus DNF1:25.832:43.9654.4135.93

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin 25.13 29.28 Russia 25.1326.1351.5926.1635.55
2 Dmitry Aniskin 29.88 44.92 Russia 57.0029.8839.3238.43DNF
3 Nikita Loika 43.93 47.56 Belarus 49.3350.4748.7243.9344.63
4 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 31.20 50.68 Belarus 38.1631.201:32.3753.661:00.23
5 Anatoly Kim 52.55 1:03.04 Belarus 1:13.0252.551:00.2755.821:14.23
6 Rustam Valeev 1:10.46 1:14.79 Russia DNF1:13.471:17.181:10.461:13.73
7 Vladislav Kaminskiy 44.42 1:18.52 Belarus 1:11.211:45.491:43.181:01.1844.42

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin DNF DNF Russia DNFDNSDNS
1 Nikita Loika DNF DNF Belarus DNFDNFDNF

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ivan Zabrodin DNF DNF Russia DNFDNSDNS

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Loika 6/6 47:24 NR Belarus 6/6 47:24
2 Ivan Zabrodin 5/7 55:06 Russia 5/7 55:06
3 Artem Savosik 4/6 39:25 Belarus 4/6 39:25
4 Rustam Valeev 4/7 45:01 Russia 4/7 45:01
5 Anatoly Kim DNF Belarus DNF
5 Dmitry Aniskin DNF Russia DNF
5 Ilya Anishchenko DNF Belarus DNF
5 Ilya Zabrodsky DNF Belarus DNF
5 Viktor Danilov DNF Belarus DNF
5 Vladislav Kaminskiy DNF Belarus DNF

3x3x3 With Feet Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Viktor Danilov 1:17.08 NR 1:31.39 NR Belarus 1:49.031:17.081:28.05
2 Ivan Zabrodin 1:20.68 1:38.33 Russia 1:44.301:50.001:20.68
3 Nikita Loika 2:28.33 3:25.99 Belarus 3:17.844:31.802:28.33
4 Anatoly Kim DNF Belarus DNF