Flatåsen Open 2020


Date
Feb 29 - Mar 1, 2020
City
Trondheim, Norway
Venue

Flatåsen skole, Nedre bygg

Address
Flatåsenget 30, 7099 Flatåsen, Norge
Details

We will use a gymnasium in "Nedre bygg" of Flatåsen skole

Organizers
Celine Tran, Jakob Jernsletten, Lars Johan Folde, and Ulrik Bredland
WCA Delegate
Ulrik Bredland
Contact

trondheim@kubing.no

Download all the competition's details as PDF here.
Information

This competition is open to anyone who is interested.

Events
Main event
Competitors
57
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 70 competitors.
Registering for this competition is free.
On the spot registrations will be accepted for free.
Spectators can attend for free.

English:
Each registered competitor has to be manually accepted by the organization team. After this is done, a confirmation email is sent to the competitor. This may take up to a few days.
Bring some form of identification if you are new to competitions.

Norsk:
Hver registrerte deltaker må godkjennes manuelt av arrangørene. Etter at dette har blitt gjort, vil deltakeren motta en e-post med bekreftelse. Dette kan ta opp til noen dager.
Ta med identifikasjon hvis du er ny.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Knut Skaug Haraldsen won with an average of 7.95 seconds in the 3x3x3 Cube event. Ulrik Bredland finished second (8.24) and Celine Tran finished third (9.17).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Knut Skaug Haraldsen 7.16 7.95 Norway 7.968.397.167.498.51
2x2x2 Cube Jonatan Solheim 2.16 3.16 Norway 3.613.392.162.573.51
4x4x4 Cube Ulrik Bredland 29.37 32.94 Norway 35.0330.7333.0735.4529.37
5x5x5 Cube Celine Tran 50.11 54.60 NR Norway 1:01.2956.3256.7050.1150.77
7x7x7 Cube Celine Tran 2:22.52 NR 2:38.03 NR Norway 2:33.472:58.112:22.52
3x3x3 Blindfolded Kristian Holme 37.62 DNF Norway DNF37.62DNF
3x3x3 One-Handed Knut Skaug Haraldsen 9.64 11.70 Norway 9.6411.0215.0412.5611.51
Pyraminx Knut Skaug Haraldsen 3.66 5.56 Norway 4.953.664.927.096.80
Skewb Ulrik Bredland 3.44 4.46 Norway 5.553.444.634.284.48
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined First round Bo2 / Ao5 4:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 3:00.00
7x7x7 Cube Final Mo3 20:00.00 cumulative *
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 20:00.00 cumulative * Top 8 advance to next round
Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed Combined First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue Flatåsen skole, Nedre bygg.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Oslo.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (February 29, 2020)

From 10:00 AM
To 10:30 AM
Tutorial for new competitors
Gymnasium
From 10:30 AM
To 11:20 AM
2x2x2 Cube First round
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:20 AM
To 12:10 PM
3x3x3 Cube First round
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:10 PM
To 01:10 PM
4x4x4 Cube Combined First round
Gymnasium
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
4:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 01:10 PM
To 02:00 PM
Lunch
Gymnasium
From 02:00 PM
To 02:40 PM
Pyraminx First round
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:40 PM
To 03:20 PM
Skewb First round
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:20 PM
To 04:00 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Gymnasium
Format
Bo3
Time limit
20:00.00 cumulative *
Proceed
Top 8 advance to next round
From 04:00 PM
To 04:40 PM
3x3x3 One-Handed Combined First round
Gymnasium
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 04:40 PM
To 05:40 PM
7x7x7 Cube Final
Gymnasium
Format
Mo3
Time limit
20:00.00 cumulative *

Schedule for Sunday (March 01, 2020)

From 10:00 AM
To 11:00 AM
5x5x5 Cube Combined Final
Gymnasium
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 3:00.00
From 11:00 AM
To 11:45 AM
4x4x4 Cube Second round
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 11:45 AM
To 12:30 PM
3x3x3 Cube Second round
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:00 PM
2x2x2 Cube Second round
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:00 PM
To 01:45 PM
Lunch
Gymnasium
From 01:45 PM
To 02:15 PM
3x3x3 One-Handed Second round
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:15 PM
To 02:35 PM
Pyraminx Final
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 02:35 PM
To 02:55 PM
Skewb Final
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 02:55 PM
To 03:25 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Gymnasium
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 03:25 PM
To 03:45 PM
3x3x3 One-Handed Final
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 03:45 PM
To 04:00 PM
2x2x2 Cube Final
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:00 PM
To 04:20 PM
4x4x4 Cube Final
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:20 PM
To 04:30 PM
Small Break
Gymnasium
From 04:30 PM
To 05:30 PM
3x3x3 Cube Final
Gymnasium
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:30 PM
To 06:00 PM
Awards
Gymnasium

TheCubicle are sponsoring this competition with prices for the podiums,

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.