PSU Open 2016


Date
Aug 27 - 28, 2016
City
Novopolotsk, Belarus
Venue

Polotsk State University

Address
Belarus, Novopolotsk, Blokhina street, 30
Details

On the second floor in the disco hall

Website
PSU Open 2016 website
Organizers
Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) and Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница)
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Contact
vpyatnitsa@worldcubeassociation.org, vlad_magi@mail.ru, itsiareshka@worldcubeassociation.org
Information

Registration will be closed on August, 23 or when we reach 50 competitors. Registration fee: for free for 1-3 events; 5 BYN for 4-5 events; 10 BYN for 6-18 events. Please see the website for more details.

Events
Main event
Competitors
28
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Vladislav Kaminskiy won with an average of 9.55 seconds in the 3x3x3 Cube event. Ilya Zabrodsky finished second (11.40) and Pavel Yushkevich finished third (11.54).

World records: Roman Strakhov‎ 5x5x5 Blindfolded 5:01.40 (single); Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков)‎ 3x3x3 Fewest Moves 19 (single).

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 8.59 9.55 Belarus 9.558.599.259.8410.69
2 Ilya Zabrodsky 10.33 11.40 Belarus 10.9812.2610.3313.4110.96
3 Pavel Yushkevich 9.59 11.54 Belarus 11.6312.179.5910.8112.65
4 Dzianis Hardziayuk 10.82 12.24 Belarus 11.7513.5513.9210.8211.42
5 Ilya Anishchenko 9.45 12.41 Belarus 14.7414.4111.719.4511.10
6 Andrey Molchan 11.20 13.21 Belarus 13.2311.2014.5416.0111.85
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 14.12 14.91 Belarus DNF14.7115.4114.1214.60
8 Viktor Danilov 15.05 17.00 Belarus 16.5815.3915.0519.04DNF
9 Ustsin Vashchanka 15.59 17.64 Belarus 16.4118.3818.6415.5918.13
10 Ivan Terekh 16.88 19.09 Belarus 21.7821.2918.2117.7716.88
11 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 15.10 20.50 Belarus 25.7715.1019.7220.0921.69
12 Ilya Tsiareshka 10.97 DNF Belarus DNF11.6910.9715.23DNF

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 8.34 9.34 Belarus 8.348.7310.508.7811.23
2 Pavel Yushkevich 9.23 10.30 Belarus 9.2311.289.829.8013.05
3 Ilya Anishchenko 8.04 10.81 Belarus 11.328.0412.528.7512.36
4 Ilya Zabrodsky 10.45 12.19 Belarus 11.7012.1713.9012.7010.45
5 Andrey Molchan 10.48 12.25 Belarus 10.5614.8712.6813.5010.48
6 Ilya Tsiareshka 9.49 13.07 Belarus 9.4914.1913.9713.4111.83
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 12.20 14.15 Belarus 12.6314.7128.0815.1112.20
8 Viktor Danilov 12.03 14.92 Belarus 14.9117.5013.6916.1512.03
9 Dzianis Hardziayuk 12.97 15.30 Belarus 14.3815.8217.6012.9715.70
10 Ustsin Vashchanka 14.18 16.87 Belarus 19.5414.1817.6517.0215.95
11 Ivan Terekh 15.58 18.43 Belarus 16.5220.0115.5820.1518.76
12 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 17.37 18.48 Belarus 18.0318.6718.7517.3722.71
13 Evgeny Chak 17.62 19.23 Belarus 20.6118.9522.3218.1317.62
14 Vladislav Grishchenkov 16.47 20.68 Belarus 16.47DNF18.3720.3723.29
15 Roman Strakhov 16.44 21.69 Russia 21.6516.4418.7834.0224.65
16 Gleb Kolos 18.12 22.42 Belarus 25.2018.1220.0422.0129.52
17 Artem Chizhikov 22.20 24.20 Belarus 22.4922.2024.1825.9426.22
18 Aliaksei Anisimau 21.59 25.72 Belarus 38.6226.4626.7821.5923.91
19 Anna Popovich 26.60 31.31 Belarus 29.3231.1133.5034.2426.60
20 Diana Murnik 29.30 33.87 Russia 33.1729.3036.5340.2431.91

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 9.12 10.42 Belarus 10.6310.539.1212.6210.09
2 Pavel Yushkevich 9.84 11.20 Belarus 9.8415.1512.8910.0410.66
3 Ilya Zabrodsky 10.52 11.65 Belarus 15.0110.5211.4811.0312.43
4 Ilya Tsiareshka 11.29 12.50 Belarus 11.3214.0211.2917.2512.16
5 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 11.03 12.59 Belarus 12.3211.0312.1214.8313.32
6 Andrey Molchan 11.70 12.66 Belarus 11.9912.9213.0711.7014.84
7 Dzianis Hardziayuk 10.73 12.89 Belarus 12.7214.7311.2214.9710.73
8 Ilya Anishchenko 9.51 12.94 Belarus 13.529.5114.2813.1312.17
9 Viktor Danilov 12.40 13.82 Belarus 13.0912.4013.4918.0214.88
10 Ustsin Vashchanka 17.56 18.95 Belarus 17.5618.9223.1218.7119.21
11 Ivan Terekh 16.34 19.10 Belarus 21.1719.0316.3417.8120.47
12 Vladislav Grishchenkov 14.52 19.89 Belarus 27.88DNF16.2114.5215.59
13 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 17.04 21.03 Belarus 17.0421.6123.0318.4427.30
14 Evgeny Chak 18.13 21.16 Belarus 22.7421.8219.9421.7118.13
15 Gleb Kolos 17.81 21.35 Belarus 23.3222.3217.8137.2318.41
16 Artem Chizhikov 22.51 23.98 Belarus 22.5124.2428.1424.7522.95
17 Aliaksei Anisimau 20.82 24.53 Belarus 20.8228.6120.8728.5924.13
18 Roman Strakhov 15.32 24.78 Russia 15.3231.5223.0119.8132.16
19 Anna Popovich 25.86 30.10 Belarus 44.8432.0731.4226.8225.86
20 Zakhar Malinovskiy 26.74 33.21 Belarus 41.0233.2727.4626.7438.90
21 Diana Murnik 25.63 33.97 Russia 34.9239.7325.6344.1327.25
22 Vladimir Kolmogorov 33.95 38.07 Belarus 36.3843.1335.9341.9033.95
23 Andrey Monyak 32.48 40.73 Belarus 44.0744.6141.3132.4836.82
24 Yulia Zhavoronok 40.36 41.83 Belarus 42.2043.5941.8840.3641.41
25 Vasili Zamkou 37.71 44.80 Belarus 39.1149.3037.71DNF46.00
26 Yahor Shendzil 42.03 46.84 Belarus 46.0342.0359.5050.7943.70
27 Ekaterina Popovich 57.65 1:06.03 Belarus 1:00.7457.651:24.391:10.601:06.74
28 Evgeniy Polyakov 59.79 1:11.88 Russia 2:04.391:09.251:15.581:10.8059.79

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 2.79 3.26 Belarus 3.523.113.963.152.79
2 Vladislav Kaminskiy 2.79 3.58 Belarus 3.415.823.792.793.53
3 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 2.91 4.11 Belarus 4.012.913.894.594.44
4 Ilya Zabrodsky 4.27 4.90 Belarus 4.924.275.208.684.58
5 Dzianis Hardziayuk 4.10 5.10 Belarus 4.874.695.746.594.10
6 Ilya Tsiareshka 3.41 6.84 Belarus 6.725.947.863.4110.36
7 Ivan Terekh 5.61 6.97 Belarus 8.056.275.616.877.78
8 Evgeny Chak 5.85 8.49 Belarus 5.858.127.1610.1910.47

2x2x2 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 2.60 3.02 Belarus 4.292.603.283.102.69
2 Vladislav Kaminskiy 2.70 3.27 Belarus 4.663.203.812.702.81
3 Dzianis Hardziayuk 3.21 5.14 Belarus 5.473.798.376.163.21
4 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 2.86 6.10 Belarus 5.8710.522.864.887.56
5 Ivan Terekh 5.72 6.78 Belarus 7.246.926.945.726.47
6 Evgeny Chak 4.27 6.90 Belarus 6.994.277.436.289.95
7 Ilya Tsiareshka 3.56 7.66 Belarus 9.213.568.436.677.89
8 Ilya Zabrodsky 4.46 8.05 Belarus DNF10.894.948.334.46
9 Aliaksei Anisimau 5.01 8.22 Belarus 5.015.799.789.659.23
10 Gleb Kolos 6.13 9.02 Belarus 7.706.13DNF9.3510.02
11 Artem Chizhikov 6.65 9.02 Belarus 7.839.6611.439.586.65
12 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 5.46 9.04 Belarus 14.105.466.876.16DNF

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 2.99 3.79 Belarus 2.993.394.543.804.18
2 Pavel Yushkevich 3.30 4.22 Belarus 3.303.925.364.634.12
3 Dzianis Hardziayuk 3.78 5.03 Belarus 4.033.786.226.124.93
4 Ilya Zabrodsky 3.56 5.26 Belarus 5.083.953.566.74DNF
5 Gleb Kolos 2.81 5.43 Belarus 4.816.465.0211.002.81
6 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 4.36 5.58 Belarus 6.767.505.214.784.36
7 Aliaksei Anisimau 4.18 5.71 Belarus 5.734.347.078.204.18
8 Ivan Terekh 6.22 6.51 Belarus 6.366.227.676.826.35
9 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 4.76 7.01 Belarus 9.114.765.497.548.00
10 Evgeny Chak 4.60 7.28 Belarus 7.646.584.607.618.30
11 Artem Chizhikov 6.00 7.28 Belarus 6.008.0110.097.766.06
12 Ilya Tsiareshka 5.92 7.37 Belarus 7.515.927.467.148.49
13 Andrey Monyak 7.37 10.97 Belarus 10.2912.5210.117.3713.40
14 Diana Murnik 7.29 11.36 Russia 7.2910.888.3117.5814.89
15 Vladimir Kolmogorov 10.70 14.68 Belarus 19.0610.8810.7014.1132.13
16 Anna Popovich 11.71 14.99 Belarus 28.3115.2912.0817.6111.71

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 37.52 42.75 Belarus 42.9439.8037.5250.7045.52
2 Pavel Yushkevich 38.18 42.78 Belarus 43.6050.2738.1844.5740.16
3 Ilya Zabrodsky 40.54 45.70 Belarus 46.6348.9046.1040.5444.38
4 Andrey Molchan 42.97 46.30 Belarus 47.3647.6442.9743.8948.91
5 Dzianis Hardziayuk 43.21 50.65 Belarus 59.5247.081:10.0945.3543.21
6 Ilya Tsiareshka 52.77 55.81 Belarus 54.3752.7755.9457.111:02.52
7 Viktor Danilov 56.15 1:01.05 Belarus 1:02.121:02.2556.151:05.3658.77
8 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 50.47 1:01.93 Belarus 55.64DNF54.2150.471:15.95
9 Ivan Terekh 1:06.51 1:10.99 Belarus 1:18.431:09.681:13.601:09.681:06.51
10 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 1:10.86 DNF Belarus DNFDNF1:26.501:10.861:27.41
11 Evgeny Chak 1:23.23 DNF Belarus DNF1:26.911:23.231:24.01DNF

4x4x4 Cube Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Molchan 39.57 43.30 Belarus 45.9644.3739.5739.8845.65
2 Vladislav Kaminskiy 33.53 NR 44.13 Belarus 48.2642.3533.5350.0541.79
3 Pavel Yushkevich 41.32 44.26 Belarus 46.1241.3245.0041.6552.84
4 Ilya Zabrodsky 39.55 47.53 Belarus 49.9553.4749.1243.5239.55
5 Dzianis Hardziayuk 44.02 48.74 Belarus 52.8749.6648.9547.6144.02
6 Ilya Tsiareshka 46.99 50.35 Belarus 48.8253.6648.5654.8046.99
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 45.12 52.43 Belarus 1:01.2453.5055.5545.1248.24
8 Viktor Danilov 55.37 1:04.82 Belarus 1:11.101:05.851:06.2155.371:02.40
9 Ivan Terekh 1:09.25 1:12.93 Belarus 1:12.571:09.251:12.201:14.031:27.15
10 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 1:15.15 1:24.65 Belarus 1:35.971:19.881:15.151:27.231:26.85
11 Evgeny Chak 1:17.06 1:34.62 Belarus DNF1:48.111:25.251:30.491:17.06
12 Aliaksei Anisimau 1:41.47 1:47.24 Belarus 1:41.471:41.901:44.791:55.022:02.09
13 Artem Chizhikov 2:16.70 Belarus 2:58.332:16.70
14 Andrey Monyak 2:23.69 Belarus 2:46.352:23.69
15 Yulia Zhavoronok 3:12.50 Belarus 3:12.503:19.58

5x5x5 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Molchan 1:07.81 NR 1:14.18 NR Belarus 1:08.481:15.751:18.301:24.391:07.81
2 Vladislav Kaminskiy 1:12.08 1:20.70 Belarus 1:18.261:12.081:26.841:37.361:16.99
3 Pavel Yushkevich 1:24.88 1:29.90 Belarus 1:26.131:24.881:37.471:26.101:44.81
4 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 1:44.48 1:49.98 Belarus DNF1:49.731:55.741:44.481:44.48
5 Dzianis Hardziayuk 1:24.25 DNF Belarus 1:36.371:24.251:36.14DNFDNF
6 Ilya Tsiareshka 2:12.90 DNF Belarus 2:12.90DNFDNFDNFDNF

5x5x5 Cube Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Molchan 1:08.04 NR 1:15.15 NR Belarus 1:16.131:17.181:24.011:12.141:08.04
2 Vladislav Kaminskiy 1:17.91 1:20.04 Belarus 1:27.461:20.561:18.491:17.911:21.06
3 Dzianis Hardziayuk 1:20.41 1:27.27 Belarus 1:22.401:29.361:30.881:30.051:20.41
4 Pavel Yushkevich 1:19.33 1:28.88 Belarus 1:23.871:19.331:26.111:42.021:36.67
5 Roman Strakhov 1:49.82 2:02.94 Russia 1:57.092:09.612:02.122:58.551:49.82
6 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 1:59.88 2:08.01 Belarus 2:19.001:59.882:06.132:00.942:16.96
7 Ilya Tsiareshka 2:01.71 2:14.49 Belarus 2:13.872:29.662:12.532:01.712:17.08
8 Ivan Terekh 2:05.22 2:14.61 Belarus 2:16.202:11.582:05.222:16.042:28.98
9 Aliaksei Anisimau DNF Belarus DNFDNF

6x6x6 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Molchan 2:26.22 2:27.43 Belarus 2:27.372:28.692:26.22
2 Dzianis Hardziayuk 2:30.50 2:45.56 Belarus 3:02.722:30.502:43.46
3 Vladislav Kaminskiy 2:51.15 2:53.49 Belarus 2:51.152:51.452:57.88
4 Aliaksei Anisimau DNF Belarus DNF
4 Ivan Terekh DNF Belarus DNF
4 Pavel Yushkevich DNF Belarus DNF

7x7x7 Cube Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Andrey Molchan 3:32.86 3:39.60 Belarus 3:32.863:51.513:34.42
2 Dzianis Hardziayuk 3:44.01 3:49.77 Belarus 3:44.013:57.533:47.77
3 Vladislav Kaminskiy 4:28.02 4:39.80 Belarus 4:28.024:41.634:49.76
4 Pavel Yushkevich 5:36.01 DNF Belarus 5:36.01DNSDNS
5 Ivan Terekh DNF Belarus DNF
5 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) DNF Belarus DNF

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 36.04 41.48 Russia 36.0441.3547.06
2 Viktor Danilov 2:57.60 4:43.63 Belarus 2:57.604:51.786:21.51
3 Ilya Tsiareshka 5:20.56 DNF Belarus DNF5:20.56DNF
4 Ilya Zabrodsky DNF DNF Belarus DNFDNFDNS
4 Pavel Yushkevich DNF DNF Belarus DNFDNSDNS
4 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
4 Vladislav Kaminskiy DNF DNF Belarus DNFDNFDNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 19 WR Belarus 19
2 Viktor Danilov 37 Belarus 37
3 Ivan Terekh 42 Belarus 42
4 Ilya Zabrodsky 44 Belarus 44
5 Gleb Kolos 55 Belarus 55
6 Ilya Anishchenko DNF Belarus DNF
6 Ilya Tsiareshka DNF Belarus DNF
6 Pavel Yushkevich DNF Belarus DNF
6 Vladislav Grishchenkov DNF Belarus DNF
6 Vladislav Kaminskiy DNF Belarus DNF
6 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) DNF Belarus DNF

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 13.91 15.80 Belarus 15.1614.4419.9113.9117.81
2 Vladislav Kaminskiy 15.57 16.01 Belarus 15.6215.6216.7920.8015.57
3 Ilya Zabrodsky 18.82 21.61 Belarus 33.9218.8222.7021.8220.30
4 Dzianis Hardziayuk 20.96 24.20 Belarus 24.7428.2021.6326.2420.96
5 Andrey Molchan 22.61 26.81 Belarus 26.8332.7627.8425.7522.61
6 Ivan Terekh 27.02 28.60 Belarus 34.9129.6728.2427.0227.89
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 27.26 29.02 Belarus 36.7231.1527.2627.9427.98
8 Vladislav Grishchenkov 32.86 DNF Belarus DNF33.22DNF37.0932.86

3x3x3 One-Handed First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 12.39 15.50 Belarus 14.3516.7812.3916.0316.13
2 Vladislav Kaminskiy 14.29 15.91 Belarus 19.3915.8014.2916.7515.18
3 Ilya Zabrodsky 18.96 21.60 Belarus 25.8222.2919.0223.4818.96
4 Dzianis Hardziayuk 18.08 25.71 Belarus DNF18.0828.4226.2322.48
5 Ivan Terekh 25.73 28.85 Belarus 34.6429.2327.8229.4925.73
6 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 22.80 29.78 Belarus 37.2629.4122.8032.4227.51
7 Andrey Molchan 24.95 30.79 Belarus 35.6933.1533.5724.9525.64
8 Vladislav Grishchenkov 27.60 33.07 Belarus 50.2936.5528.2727.6034.38
9 Ilya Tsiareshka 37.73 40.67 Belarus 55.6137.7342.4841.2038.33
10 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 30.37 46.20 Belarus 30.3746.3455.7048.3143.96
11 Artem Chizhikov 53.36 1:07.29 Belarus 55.99DNF53.361:28.1857.69
12 Aliaksei Anisimau 42.69 1:08.70 Belarus 1:22.70DNF56.611:06.8042.69
13 Andrey Monyak 1:03.10 1:23.30 Belarus DNF1:17.231:30.421:22.261:03.10
14 Vasili Zamkou 1:21.88 1:30.28 Belarus 1:29.811:50.851:33.001:21.881:28.03
15 Yahor Shendzil 1:32.33 DNF Belarus DNF1:34.571:32.33DNF1:54.90

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 5.67 8.50 Belarus 7.818.069.62DNF5.67
2 Pavel Yushkevich 10.09 11.38 Belarus 11.4611.8211.2011.4910.09
3 Vladislav Kaminskiy 14.26 16.78 Belarus 16.7715.9814.26DNF17.60
4 Ivan Terekh 19.88 22.22 Belarus 21.2319.8819.9225.50DNF
5 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 13.52 DNF Belarus 13.88DNF17.36DNF13.52

Clock Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 6.25 6.55 NR Belarus 6.676.378.986.606.25
2 Vladislav Kaminskiy 13.15 14.76 Belarus 17.4614.6316.2113.1513.45
3 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 14.42 15.88 Belarus 15.2622.5615.9616.4114.42
4 Ivan Terekh 18.25 20.05 Belarus 18.2519.4820.39DNF20.27
5 Pavel Yushkevich 14.55 20.99 Belarus DNF14.5515.1017.9229.95
6 Aliaksei Anisimau 20.33 23.00 Belarus 23.1522.7925.2120.3323.07
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 25.43 30.35 Belarus 29.9925.81DNF35.2425.43
8 Ilya Zabrodsky 40.84 Belarus 40.84DNF

Megaminx Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Vladislav Kaminskiy 1:26.13 1:40.30 Belarus 1:39.871:32.221:48.801:26.13DNS
2 Pavel Yushkevich 1:50.32 2:00.19 Belarus 2:02.281:57.172:01.111:50.32DNS
3 Ivan Terekh 1:48.38 2:03.61 Belarus 1:57.092:08.952:08.631:48.382:05.11
4 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 2:08.37 2:17.64 Belarus 2:24.972:08.37DNF2:19.462:08.48
5 Aliaksei Anisimau 2:35.92 DNF Belarus DNF2:35.92DNFDNF2:57.06
6 Vasili Zamkou DNF Belarus DNFDNF

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 3.17 4.36 Belarus 3.176.313.414.245.43
2 Ivan Terekh 4.95 5.31 Belarus 5.064.955.725.985.16
3 Ilya Anishchenko 4.67 5.44 Belarus 4.9318.585.434.675.97
4 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 4.73 6.01 Belarus 8.125.245.534.737.27
5 Pavel Yushkevich 4.16 9.62 Belarus DNS8.648.684.1611.54
6 Aliaksei Anisimau 8.93 10.97 Belarus 15.979.108.9310.7413.08
7 Yulia Zhavoronok 8.33 12.22 Belarus 11.4314.4111.338.3313.89
8 Artem Chizhikov 11.69 13.52 Belarus 15.9411.6912.7111.9020.95

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 3.16 4.23 Belarus 4.425.193.164.713.56
2 Ivan Terekh 3.96 4.33 Belarus 6.014.424.023.964.55
3 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 3.34 4.99 Belarus 6.693.523.344.767.22
4 Ilya Anishchenko 3.95 5.84 Belarus 5.215.903.957.216.40
5 Pavel Yushkevich 4.81 6.18 Belarus 7.004.815.22DNF6.31
6 Ilya Zabrodsky 6.71 6.88 Belarus 6.716.886.717.069.36
7 Vladislav Kaminskiy 7.35 7.56 Belarus 7.357.427.597.677.66
8 Aliaksei Anisimau 6.94 8.61 Belarus 11.616.949.668.377.81
9 Yulia Zhavoronok 6.71 10.56 Belarus 11.108.3912.256.7112.20
10 Artem Chizhikov 10.71 13.66 Belarus 13.8315.8711.2910.7116.88
11 Ilya Tsiareshka 12.34 13.90 Belarus 16.9312.3414.1912.7014.80
12 Diana Murnik 11.28 15.34 Russia 17.9115.5416.7711.2813.70
13 Anna Popovich 14.51 17.75 Belarus 22.2218.0814.6814.5120.48
14 Vladimir Kolmogorov 15.72 17.77 Belarus 16.8419.0217.4623.4715.72
15 Ekaterina Popovich 16.79 18.34 Belarus 17.8016.79DNF19.5517.66

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Pavel Yushkevich 6.02 6.64 Belarus 7.996.026.296.916.72
2 Ilya Anishchenko 5.95 6.69 Belarus 6.407.426.267.955.95
3 Vladislav Kaminskiy 6.37 7.81 Belarus 6.409.667.656.379.37
4 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 7.99 10.32 Belarus 13.7810.589.167.9911.22
5 Ivan Terekh 7.90 10.66 Belarus 11.709.7810.5114.557.90
6 Aliaksei Anisimau 7.98 10.87 Belarus 8.4212.097.9812.1012.72
7 Artem Chizhikov 5.29 12.52 Belarus 14.005.299.2614.5314.29
8 Ilya Tsiareshka 9.69 12.54 Belarus 18.3511.4610.689.6915.47

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Anishchenko 5.84 7.64 Belarus 8.047.297.588.465.84
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 5.81 8.08 Belarus 8.275.817.4010.698.57
3 Pavel Yushkevich 7.90 9.20 Belarus 7.90DNF8.319.309.98
4 Vladislav Kaminskiy 6.57 9.35 Belarus 10.59DNF10.766.576.69
5 Aliaksei Anisimau 7.71 9.81 Belarus 15.117.7110.4410.088.91
6 Ivan Terekh 9.97 11.26 Belarus 10.5311.809.9711.8211.44
7 Artem Chizhikov 9.59 12.56 Belarus 16.3318.3511.689.599.68
8 Ilya Tsiareshka 12.05 13.16 Belarus 13.0214.0318.6612.0512.44
9 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 8.78 15.97 Belarus 15.068.7817.3218.1015.54
10 Andrey Monyak 7.57 19.97 Belarus DNF7.5723.1117.4119.39
11 Ilya Zabrodsky 9.04 DNF Belarus 9.04DNFDNF11.699.93

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ustsin Vashchanka 11.58 13.61 Belarus 12.8914.6314.3013.6511.58
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 23.52 25.99 Belarus 23.5228.4025.2924.29DNF
3 Ilya Anishchenko 23.89 26.44 Belarus DNF27.2123.8927.4024.72
4 Ivan Terekh 27.25 DNF Belarus 27.2527.79DNFDNFDNF
5 Vladislav Kaminskiy DNF DNF Belarus DNFDNFDNFDNFDNF

Square-1 Combined First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ustsin Vashchanka 11.81 12.62 NR Belarus 13.3212.1411.8113.0612.65
2 Ilya Anishchenko 24.67 27.45 Belarus 31.6326.6024.6730.7125.04
3 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 23.65 27.84 Belarus 39.3925.3223.6531.0127.20
4 Ivan Terekh 29.35 31.66 Belarus 29.3529.6831.0638.2034.24
5 Vladislav Kaminskiy 36.18 42.24 Belarus 55.2142.2242.3142.1836.18
6 Dzianis Hardziayuk 28.49 42.74 Belarus 52.1350.8038.2028.4939.23
7 Andrey Molchan 1:30.56 Belarus DNF1:30.56
8 Artem Chizhikov DNF Belarus DNFDNF

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 2:07.00 NR DNF Russia 2:07.002:11.53DNF

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 5:01.40 WR DNF Russia DNF5:01.40DNF

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka DNF Belarus DNF
1 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) DNF Belarus DNF
1 Vladislav Kaminskiy DNF Belarus DNF

3x3x3 With Feet Combined Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Viktor Danilov 1:17.40 1:38.33 Belarus 1:41.641:17.401:55.95
2 Ustsin Vashchanka 1:16.54 1:48.18 Belarus 1:49.852:18.151:16.54
3 Vladislav Kaminskiy 1:55.83 2:12.77 Belarus 2:06.331:55.832:36.14
4 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 4:04.85 Belarus 4:04.85
5 Aliaksei Anisimau 4:33.85 Belarus 4:33.85
6 Pavel Yushkevich DNF Belarus DNF
6 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) DNF Belarus DNF