PSU Winter 2017


Date
Feb 18 - 19, 2017
City
Novopolotsk, Belarus
Venue

Polotsk State University

Address
Belarus, Novopolotsk, Blokhina street, 30
Details

On the second floor in the disco hall

Website
PSU Winter 2017 website
Contact
Organization team
Organizers
Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) and Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница)
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Information

Registration will be closed on February, 12 or when we reach 60 competitors. Registration fee: for free for 1 event; 5 BYN for 2-4 events; 10 BYN for 5-17 events. Please see the website for more details.

Events
Main event
Competitors
23
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Dmitry Dergunov won with an average of 9.65 seconds in the 3x3x3 Cube event. Dmitry Aniskin finished second (9.73) and Ilya Zabrodsky finished third (10.68).

3x3x3 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 8.82 9.65 Russia 8.829.5210.659.949.50
2 Dmitry Aniskin 7.86 9.73 Russia 9.409.5510.247.86DNF
3 Ilya Zabrodsky 9.06 10.68 Belarus 9.0612.0410.6012.349.41
4 Dmitry Kryuzban 8.90 10.89 Russia 8.9011.8111.039.83DNF
5 Ilya Tsiareshka 12.25 12.62 Belarus 13.1013.3812.4812.2512.28
6 Nikita Loika 7.47 13.29 Belarus 7.4712.9713.8114.4913.09
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 12.89 14.41 Belarus 12.8913.8616.6614.9914.39
8 Ivan Terekh 13.01 15.82 Belarus 14.0613.0118.6916.8116.58
9 Viktor Danilov 15.36 16.75 Belarus 16.2115.3617.6719.0816.37
10 Vladislav Grishchenkov 14.77 19.04 Belarus 14.7719.4020.2318.8718.85
11 Aliaksei Anisimau 20.75 22.11 Belarus 21.5224.6320.7522.2222.58
12 Andrei Besedin 19.45 22.13 Belarus 25.0625.4320.3019.4521.03

3x3x3 Cube Second round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 8.50 9.52 Russia 8.5010.0410.618.5110.01
2 Dmitry Kryuzban 10.66 11.06 Russia 13.7511.4311.0610.6910.66
3 Ilya Zabrodsky 10.90 11.24 Belarus 11.0611.7210.9510.9011.99
4 Dmitry Aniskin 8.84 11.65 Russia 11.3913.478.84DNF10.09
5 Ilya Tsiareshka 10.53 12.40 Belarus 13.8714.2612.1210.5311.21
6 Nikita Loika 10.25 12.80 Belarus 16.7012.6711.7810.2513.95
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 13.05 14.03 Belarus 15.1414.7213.7313.6313.05
8 Viktor Danilov 12.50 14.71 Belarus 14.1916.1015.6014.3312.50
9 Ivan Terekh 15.11 16.83 Belarus 17.6018.0515.1116.3516.54
10 Vladislav Grishchenkov 17.04 19.02 Belarus 17.0419.3519.8018.7119.01
11 Aliaksei Anisimau 19.62 20.79 Belarus 21.3324.5319.6221.4019.64
12 Andrei Besedin 18.01 21.00 Belarus 18.0121.9522.1818.8724.47
13 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 16.86 21.16 Belarus 22.3216.8619.2323.3521.94
14 Yauheni Yudko 20.96 25.57 Belarus 25.9827.1020.9626.5124.22
15 Anton Besedin 25.46 27.84 Belarus 26.0525.4725.4631.99DNF
16 Vasili Zamkou 34.47 37.48 Belarus 45.5434.4734.9136.7840.75
17 Yahor Shendzil 36.36 40.39 Belarus 36.3641.3849.0637.7342.07

3x3x3 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 8.58 9.50 Russia 8.999.769.768.5812.67
2 Dmitry Aniskin 8.38 9.73 Russia 9.069.9310.7210.208.38
3 Ilya Tsiareshka 11.84 12.41 Belarus 11.8412.5212.3113.1112.39
4 Ilya Zabrodsky 10.94 13.37 Belarus 15.5110.9413.0112.7414.35
5 Dmitry Kryuzban 12.97 13.87 Russia 13.4715.1515.9612.9713.00
6 Viktor Danilov 11.59 14.12 Belarus 12.0315.5016.1814.8411.59
7 Nikita Loika 12.39 14.91 Belarus 18.3215.2714.7612.3914.71
8 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 14.20 15.83 Belarus 14.8116.3414.2016.3516.78
9 Ivan Terekh 15.46 17.33 Belarus 22.3020.0815.4616.4215.49
10 Yauheni Yudko 17.72 19.71 Belarus 19.0719.2217.7223.9720.84
11 Vladislav Grishchenkov 15.53 19.97 Belarus 20.4923.9015.5320.3219.11
12 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 18.53 20.00 Belarus 22.2223.3519.0618.5318.73
13 Andrei Besedin 18.77 20.70 Belarus 21.2021.8119.0918.7723.27
14 Aliaksei Anisimau 23.57 25.47 Belarus 23.5724.40DNF27.4624.54
15 Gleb Kolos 22.96 27.37 Belarus 25.5330.3928.9722.9627.62
16 Anton Besedin 28.85 31.26 Belarus 28.8531.5632.4339.2329.80
17 Vasili Zamkou 33.23 36.25 Belarus 33.2348.7234.6740.2933.79
18 Yahor Shendzil 37.38 41.34 Belarus 38.7743.5437.3841.7045.93
19 Andrey Monyak 37.15 42.64 Belarus 41.3550.5343.4237.1543.15
20 Vladislav Shoshin 36.78 43.07 Belarus 36.8240.7251.671:11.5236.78
21 Igor Vasyutinskiy 58.03 1:09.25 Belarus 2:27.891:06.531:19.2758.031:01.96
22 Nikita Mesenzew 1:04.51 1:21.53 Belarus 1:34.501:04.51DNF1:10.221:19.86
23 Andrey Panasenya 1:22.50 1:34.29 Belarus 1:41.181:22.501:38.921:56.661:22.76

2x2x2 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Loika 2.61 3.76 Belarus 4.513.514.333.442.61
2 Dmitry Dergunov 3.04 4.01 Russia 3.043.835.093.754.46
3 Dmitry Aniskin 3.83 5.07 Russia 4.743.835.335.155.43
4 Dmitry Kryuzban 2.64 5.44 Russia 5.065.785.496.622.64
5 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 3.66 6.05 Belarus 4.933.663.979.2516.57
6 Ilya Zabrodsky 5.30 6.31 Belarus 7.015.79DNF5.306.14
7 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 5.78 6.52 Belarus 9.006.155.786.856.57
8 Ivan Terekh 6.10 6.65 Belarus 6.106.658.436.516.78
9 Andrei Besedin 5.63 7.67 Belarus 7.9114.627.615.637.48
10 Ilya Tsiareshka 5.71 7.77 Belarus 7.726.938.6610.095.71

2x2x2 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Loika 3.82 4.49 Belarus 6.823.824.733.974.77
2 Dmitry Kryuzban 3.39 4.87 Russia 3.394.714.859.515.05
3 Ilya Zabrodsky 3.70 5.08 Belarus 4.429.155.535.283.70
4 Dmitry Dergunov 2.91 5.31 Russia 2.914.57DNF5.985.37
5 Ilya Tsiareshka 3.43 5.88 Belarus 5.773.434.687.187.75
6 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 3.22 5.89 Belarus 4.848.763.225.856.97
7 Ivan Terekh 6.20 6.88 Belarus 6.207.596.886.866.89
8 Dmitry Aniskin 5.20 7.62 Russia 6.759.9110.146.205.20
9 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 5.71 7.79 Belarus 6.7616.468.657.955.71
10 Andrei Besedin 5.90 8.46 Belarus 9.267.518.625.909.51
11 Anton Besedin 4.72 9.21 Belarus 8.024.7212.2211.128.49
12 Aliaksei Anisimau 7.65 9.93 Belarus DNF9.1810.727.659.89
13 Andrey Monyak 5.73 11.33 Belarus 11.245.7338.5810.4212.33
14 Vladislav Shoshin 9.40 16.30 Belarus 10.0011.81DNF9.4027.08

4x4x4 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 33.93 40.73 Russia 40.8644.7657.6436.5833.93
2 Ilya Zabrodsky 38.64 41.96 Belarus 39.3546.2938.6440.23DNF
3 Dmitry Aniskin 40.29 43.77 Russia 44.1044.5342.6740.2944.57
4 Dmitry Kryuzban 41.88 47.00 Russia 45.9746.1850.5548.8641.88
5 Ilya Tsiareshka 48.90 53.87 Belarus 58.5348.9055.6151.7354.28
6 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 50.15 1:00.06 Belarus 1:00.651:01.641:11.7657.9050.15
7 Viktor Danilov 57.88 1:02.76 Belarus 1:04.801:04.2757.881:00.961:03.06
8 Ivan Terekh 58.26 1:03.44 Belarus 1:03.351:06.261:06.1758.261:00.81
9 Nikita Loika 1:00.11 1:03.94 Belarus 1:06.761:04.211:00.111:00.841:08.22

4x4x4 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 43.50 44.86 Russia 44.4746.2945.4243.5044.68
2 Ilya Zabrodsky 42.78 45.90 Belarus 50.7742.7848.9743.7544.99
3 Dmitry Aniskin 42.81 45.97 Russia 50.1346.5342.8143.2748.11
4 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 48.19 52.11 Belarus 53.4150.9758.5651.9648.19
5 Dmitry Kryuzban 49.89 52.72 Russia 50.2258.3551.8049.8956.14
6 Ilya Tsiareshka 43.76 53.13 Belarus 50.701:00.9359.6449.0543.76
7 Nikita Loika 52.71 1:01.09 Belarus 1:16.271:04.431:02.2856.5552.71
8 Ivan Terekh 55.30 1:04.86 Belarus 1:16.3059.321:05.341:09.9355.30
9 Viktor Danilov 1:02.89 1:07.96 Belarus 1:02.891:09.101:07.532:10.431:07.24
10 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 1:06.38 1:19.31 Belarus 1:06.381:10.211:33.931:27.741:19.98
11 Aliaksei Anisimau 1:17.84 1:32.78 Belarus 1:36.691:17.841:37.961:39.781:23.68
12 Vladislav Grishchenkov 1:19.68 1:43.74 Belarus 1:48.861:35.251:47.11DNF1:19.68
13 Andrey Monyak 2:24.65 DNF Belarus 2:31.772:28.802:24.65DNFDNF

5x5x5 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Kryuzban 1:18.00 1:24.60 Russia 1:26.841:28.841:21.641:18.001:25.33
2 Dmitry Dergunov 1:22.72 1:29.76 Russia 1:37.601:31.481:30.171:22.721:27.63
3 Dmitry Aniskin 1:24.81 1:32.18 Russia 1:37.091:45.161:27.041:24.811:32.42
4 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 1:48.23 1:53.48 Belarus 2:07.712:01.321:48.231:49.741:49.37
5 Ivan Terekh 1:54.29 2:04.02 Belarus 2:27.461:58.901:54.292:02.972:10.18
6 Nikita Loika 1:52.75 2:05.63 Belarus 2:50.882:08.191:52.752:08.721:59.98

5x5x5 Cube First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Kryuzban 1:27.36 1:29.61 Russia 1:30.431:43.751:27.781:30.611:27.36
2 Dmitry Dergunov 1:28.50 1:36.63 Russia 1:32.481:43.301:28.501:34.111:48.44
3 Dmitry Aniskin 1:32.07 1:39.87 Russia 1:37.601:39.381:51.631:32.071:42.63
4 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 1:49.50 1:57.93 Belarus 1:52.532:05.621:49.501:58.752:02.52
5 Nikita Loika 1:34.72 2:03.60 Belarus 2:12.102:28.442:01.231:57.461:34.72
6 Ivan Terekh 2:04.39 2:10.17 Belarus 2:12.682:04.392:05.64DNF2:12.19
7 Ilya Tsiareshka 2:22.51 2:34.16 Belarus 2:37.922:22.512:28.202:38.702:36.37
8 Aliaksei Anisimau 2:46.24 2:52.21 Belarus 2:52.402:46.242:52.712:51.523:24.78

6x6x6 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Kryuzban 2:44.32 2:51.98 Russia 2:44.322:55.462:56.17
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 3:38.62 3:40.98 Belarus 3:38.823:45.513:38.62
3 Dmitry Dergunov 3:38.98 3:45.48 Russia 3:55.433:38.983:42.02
4 Ivan Terekh 3:57.56 4:07.95 Belarus 3:57.564:01.894:24.40
5 Dmitry Aniskin 3:45.33 4:07.99 Russia 3:57.004:41.633:45.33
6 Nikita Loika 4:42.00 Belarus 4:42.00
7 Ilya Tsiareshka DNF Belarus DNF

7x7x7 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Kryuzban 4:08.66 4:25.87 Russia 4:39.954:08.664:29.00
2 Dmitry Dergunov 4:56.90 5:09.09 Russia 4:56.905:23.465:06.91
3 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 6:02.81 Belarus 6:02.81
4 Nikita Loika 6:13.99 Belarus 6:13.99
5 Ivan Terekh 7:05.76 Belarus 7:05.76
6 Dmitry Aniskin DNF Russia DNF
6 Ilya Tsiareshka DNF Belarus DNF

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Loika 2:07.46 DNF Belarus DNFDNF2:07.46
2 Ilya Tsiareshka 3:55.62 4:17.10 Belarus 3:55.624:20.164:35.52
3 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 5:22.03 DNF Belarus 5:22.03DNFDNF
4 Dmitry Aniskin DNF DNF Russia DNFDNFDNF
4 Viktor Danilov DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
4 Vladislav Grishchenkov DNF DNF Belarus DNFDNSDNS

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Viktor Danilov 31 Belarus 31
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 32 Belarus 32
3 Vladislav Grishchenkov 35 Belarus 35
4 Ivan Terekh 36 Belarus 36
5 Dmitry Kryuzban 38 Russia 38
6 Nikita Loika 40 Belarus 40
7 Ilya Tsiareshka 41 Belarus 41
7 Ilya Zabrodsky 41 Belarus 41
9 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) DNF Belarus DNF

3x3x3 One-Handed Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 10.75 13.68 Russia 13.6913.4410.7515.4713.91
2 Dmitry Aniskin 16.50 18.56 Russia 25.6816.6617.7716.5021.25
3 Ilya Zabrodsky 17.39 21.10 Belarus 20.8523.1921.5520.9117.39
4 Nikita Loika 19.87 26.51 Belarus 23.0132.2919.8725.5630.95
5 Ivan Terekh 25.97 28.69 Belarus 30.2628.2025.9727.6230.63
6 Dmitry Kryuzban 24.02 29.31 Russia DNF27.5927.6332.7124.02
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 26.35 30.84 Belarus 36.1734.3726.3529.5428.60
8 Vladislav Grishchenkov 28.11 37.40 Belarus 35.3937.6143.6528.1139.19
9 Ilya Tsiareshka 31.81 41.43 Belarus 31.8142.0736.1446.0958.31

3x3x3 One-Handed First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Dergunov 13.24 15.97 Russia 18.8916.5816.0915.2513.24
2 Dmitry Aniskin 16.74 18.85 Russia 20.2916.8419.4216.7420.50
3 Ilya Zabrodsky 21.25 21.91 Belarus 21.9121.8421.9921.2522.79
4 Nikita Loika 21.82 26.10 Belarus 24.8432.4126.9821.8226.47
5 Ivan Terekh 22.59 26.74 Belarus 22.5935.1123.5829.2927.36
6 Dmitry Kryuzban 18.33 29.31 Russia 29.0229.5829.3418.33DNF
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 22.54 33.31 Belarus 37.6233.7633.8222.5432.36
8 Vladislav Grishchenkov 27.34 34.35 Belarus 33.1939.1838.3131.5527.34
9 Ilya Tsiareshka 38.43 44.42 Belarus 49.0840.8343.341:12.5038.43
10 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 38.41 44.54 Belarus 43.3646.4138.4144.0146.26
11 Andrei Besedin 48.17 58.04 Belarus 59.951:02.7551.421:05.9148.17
12 Vladislav Shoshin 1:18.43 1:34.21 Belarus 1:47.131:31.941:18.431:23.551:51.21
13 Aliaksei Anisimau 49.78 DNF Belarus DNFDNF1:03.4049.781:10.51

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 5.65 7.68 Belarus 8.097.685.657.348.03
2 Nikita Loika 7.64 8.66 Belarus 7.6410.557.988.909.11
3 Dmitry Kryuzban 8.55 9.27 Russia DNF9.349.178.559.31
4 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 16.26 20.40 Belarus 16.3718.1327.6326.6916.26
5 Aliaksei Anisimau 21.54 25.95 Belarus 28.1124.1625.5921.5435.06

Clock First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 6.13 7.42 Belarus 7.227.088.067.966.13
2 Nikita Loika 7.66 9.02 Belarus 9.288.898.9011.137.66
3 Dmitry Kryuzban 8.40 9.70 Russia 8.409.4010.7311.188.97
4 Dmitry Aniskin 15.56 17.25 Russia 17.2119.6318.4615.5616.08
5 Aliaksei Anisimau 21.34 23.30 Belarus 24.7631.0123.8121.3421.34
6 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 15.67 23.83 Belarus 16.91DNF24.9415.6729.63
7 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 24.46 DNF Belarus 29.5025.40DNFDNF24.46
8 Ivan Terekh 25.47 DNF Belarus DNF25.47DNFDNSDNS

Megaminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Aniskin 49.07 56.34 Russia 1:02.7354.9251.6949.071:02.42
2 Dmitry Kryuzban 1:03.28 1:06.99 Russia 1:06.371:03.281:04.831:11.461:09.76
3 Dmitry Dergunov 1:28.01 1:38.39 Russia 1:58.311:38.291:28.011:28.821:48.07
4 Ivan Terekh 1:30.92 1:42.08 Belarus 1:39.901:30.921:45.311:43.221:43.11
5 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 2:10.46 2:26.12 Belarus 2:30.772:41.502:18.582:29.022:10.46

Megaminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Aniskin 50.20 54.39 NR Russia 50.2058.7550.3954.021:06.08
2 Dmitry Kryuzban 53.94 1:05.75 Russia 1:02.81DNF1:01.321:13.1353.94
3 Dmitry Dergunov 1:30.49 1:34.12 Russia 1:30.491:32.421:58.671:36.161:33.78
4 Ivan Terekh 1:29.69 1:36.89 Belarus 1:46.341:29.691:36.621:38.431:35.63
5 Nikita Loika 1:50.48 2:12.89 Belarus 2:12.971:50.482:22.922:16.712:09.00
6 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 2:05.47 2:27.91 Belarus 2:25.952:05.472:20.47DNF2:37.32
7 Ilya Tsiareshka 2:16.03 2:31.01 Belarus 2:34.842:40.092:54.662:18.102:16.03
8 Aliaksei Anisimau 2:31.50 2:48.64 Belarus 2:31.503:07.062:35.842:43.01DNF

Pyraminx Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Kryuzban 4.44 4.53 Russia 5.944.444.584.554.45
2 Ivan Terekh 4.31 5.17 Belarus 5.084.818.654.315.63
3 Nikita Loika 4.86 6.14 Belarus 6.165.567.936.714.86
4 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 6.41 7.57 Belarus 6.417.817.379.227.52
5 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 6.69 7.66 Belarus 7.258.078.026.697.70
6 Dmitry Aniskin 6.44 9.66 Russia 10.819.069.116.4411.73

Pyraminx First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Kryuzban 3.52 4.44 Russia 4.235.123.523.985.46
2 Ivan Terekh 2.91 5.05 Belarus 4.636.146.722.914.39
3 Nikita Loika 5.32 6.37 Belarus 6.475.326.836.256.39
4 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 2.88 6.95 Belarus 5.097.378.442.888.38
5 Dmitry Aniskin 6.00 7.22 Russia 6.006.237.45DNF7.97
6 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 5.81 7.41 Belarus 5.969.535.817.898.37
7 Ilya Tsiareshka 9.44 9.91 Belarus 9.9710.2111.389.449.56
8 Aliaksei Anisimau 9.78 11.81 Belarus 9.78DNF13.8010.4111.22

Skewb Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Aniskin 5.41 8.00 Russia 5.417.447.4017.349.15
2 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 7.46 9.02 Belarus 7.468.208.869.9912.84
3 Dmitry Dergunov 6.53 10.18 Russia 6.5312.7511.479.979.09
4 Aliaksei Anisimau 7.68 10.40 Belarus 11.317.6810.6113.359.29
5 Nikita Loika 7.47 10.44 Belarus 7.478.1917.9011.9611.16
6 Ilya Zabrodsky 8.52 12.69 Belarus 8.5212.8116.4112.6312.64
7 Ilya Tsiareshka 9.65 12.73 Belarus 9.65DNF17.9810.499.72
8 Ivan Terekh 10.72 13.01 Belarus 13.2812.3213.4410.7214.70
9 Dmitry Kryuzban 10.62 14.49 Russia 10.6216.1214.1613.18DNF

Skewb First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Aniskin 5.59 8.50 Russia 9.2014.018.775.597.53
2 Nikita Loika 6.87 9.29 Belarus 12.1810.058.916.878.91
3 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 8.35 9.33 Belarus 10.439.008.358.5713.16
4 Dmitry Dergunov 5.29 9.87 Russia 10.9411.8233.265.296.85
5 Aliaksei Anisimau 9.07 10.18 Belarus 10.909.0712.219.849.79
6 Ilya Tsiareshka 9.53 10.95 Belarus 15.7010.9110.419.5311.52
7 Ilya Zabrodsky 7.77 11.52 Belarus 17.307.778.358.9220.88
8 Ivan Terekh 6.49 12.54 Belarus 12.2612.1216.856.4913.23
9 Dmitry Kryuzban 8.90 14.89 Russia 24.208.9010.4621.5812.64
10 Vladislav Pyatnitsa (Владислав Пятница) 12.84 15.11 Belarus 16.6614.2416.1714.9312.84
11 Vladislav Shoshin 14.22 18.54 Belarus 14.22DNF21.2516.0818.28
12 Andrey Monyak 14.46 18.77 Belarus 20.3814.8421.0922.1614.46
13 Vladislav Grishchenkov 19.97 27.60 Belarus 40.7022.6729.0519.9731.08

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Kryuzban 20.94 26.14 Russia 20.9424.3859.7521.0333.01
2 Dmitry Aniskin 23.01 26.63 Russia 23.0128.6623.0552.4628.18
3 Uladzislau Ushakov (Владислав Ушаков) 28.15 32.65 Belarus 36.0232.1737.7129.7628.15
4 Ivan Terekh 28.15 37.90 Belarus 38.7328.1530.1444.8445.22
5 Nikita Loika 31.40 38.27 Belarus 36.9431.4042.2837.0440.84
6 Ilya Zabrodsky 25.29 42.53 Belarus 42.1350.9225.2934.541:11.84

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Aniskin DNF DNF Russia DNFDNFDNF
1 Nikita Loika DNF DNF Belarus DNFDNSDNS

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ilya Tsiareshka 2/2 17:53 Belarus 2/2 17:53
2 Nikita Loika 2/3 19:20 Belarus 2/3 19:20
3 Dmitry Aniskin DNF Russia DNF