Pulmapelipäivät 2022


Date
Jun 10 - 12, 2022
City
Vaasa, Finland
Venue

Vasa Gymnasium

Address
Kirkkopuistikko 27
Contact
Organization team
Organizers
Niko Ronkainen and Tomi Ronkainen
WCA Delegates
Jānis Zirnis, Niko Ronkainen, Olli Vikstedt, and Tomi Ronkainen
Download all the competition's details as PDF here.
Information

Please read through the regulations before the competition.
The schedule may be subject to change, so make sure to be at the venue at least 30 minutes before your scheduled events.

Lue säännöt (englanniksi, suomeksi) ennen kilpailua.
Aikataulu voi muuttua päivän aikana, joten ole paikalla vähintään 30 minuuttia ennen lajejasi.

Events
Main event
Competitors
58
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 75 competitors.
The base registration fee for this competition is €5 (Euro).
If your registration is cancelled before you will be refunded 100% of your registration fee.
Registrants on the waiting list may be accepted onto the competitor list until .
If you are a registered competitor you may change your registered events until on the Register tab.
No on the spot registrations will be accepted.
Any spectator can attend for free.

The waiting list will be ordered by time of payment.

Odotuslista on maksujärjestyksessä.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Urho Kinnunen won with an average of 9.41 seconds in the 3x3x3 Cube event. Viljo Elo finished second (10.58) and Antto Pitkänen finished third (11.12).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Urho Kinnunen 8.04 9.41 Finland 8.049.198.7611.7310.29
2x2x2 Cube Antto Pitkänen 2.27 3.19 Finland 3.602.784.343.192.27
4x4x4 Cube Urho Kinnunen 33.35 37.08 Finland 43.3035.4441.5334.2633.35
5x5x5 Cube Urho Kinnunen 1:09.09 1:12.46 Finland 1:09.091:11.531:12.101:15.341:13.76
6x6x6 Cube Urho Kinnunen 2:12.63 2:14.42 Finland 2:12.632:17.152:13.47
7x7x7 Cube Jānis Zirnis 3:26.82 3:39.43 Latvia 3:42.603:26.823:48.88
3x3x3 Blindfolded Olli Vikstedt 58.99 DNF Finland 58.99DNF1:19.04
3x3x3 One-Handed Viljo Elo 12.25 13.08 Finland 12.2514.7212.2813.0913.88
Clock Urho Kinnunen 7.50 8.47 Finland 8.279.138.029.407.50
Megaminx Urho Kinnunen 57.28 1:00.62 Finland 57.2858.231:01.981:01.641:02.17
Pyraminx Urho Kinnunen 2.74 4.93 Finland 5.136.012.746.683.65
Skewb Urho Kinnunen 2.40 3.32 Finland 4.522.886.072.402.57
Square-1 Antto Pitkänen 12.36 14.63 Finland 14.0916.0513.7518.0812.36
4x4x4 Blindfolded Olli Vikstedt 4:59.80 DNF Finland DNF4:59.805:10.19
3x3x3 Multi-Blind Olli Vikstedt 6/7 18:50 Finland 6/7 18:50
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 5:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 5:00.00
2x2x2 Cube First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 75% advance to next round
Second round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 5:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:20.00 Top 75% advance to next round
Second round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:20.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
6x6x6 Cube Final Bo1 / Mo3 7:30.00 1 attempt to get < 4:00.00
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 75% advance to next round
Second round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
Clock First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 6 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
Megaminx First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
Pyraminx First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 40.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Skewb First round Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 40.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 8 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
Square-1 First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 6 advance to next round
Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:30.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 20:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Vasa Gymnasium.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Helsinki.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Friday (June 10, 2022)

From 04:00 PM
To 04:30 PM
Registration
Room's name
From 04:30 PM
To 04:55 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Room's name
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 05:05 PM
To 05:25 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Room's name
Format
Bo3
Time limit
20:00.00 cumulative *
From 05:35 PM
To 06:05 PM
Square-1 First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 06:05 PM
To 06:35 PM
Clock First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 6 advance to next round

Schedule for Saturday (June 11, 2022)

From 09:00 AM
To 09:30 AM
Registration
Room's name
From 09:30 AM
To 09:50 AM
Tutorial for new competitors
Room's name
From 09:50 AM
To 10:55 AM
3x3x3 Cube First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 5:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:55 AM
To 11:35 AM
2x2x2 Cube First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:35 AM
To 12:10 PM
Pyraminx First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 40.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:10 PM
To 12:45 PM
Skewb First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 40.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:45 PM
To 01:15 PM
Megaminx First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 01:15 PM
To 02:30 PM
Lunch
Room's name
From 02:30 PM
To 03:05 PM
3x3x3 One-Handed First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:05 PM
To 03:45 PM
4x4x4 Cube First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:20.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 03:45 PM
To 04:30 PM
5x5x5 Cube First round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:30 PM
To 04:55 PM
Clock Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 04:55 PM
To 05:10 PM
Square-1 Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
From 05:10 PM
To 06:10 PM
6x6x6 Cube Final
Room's name
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
7:30.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:00.00
From 05:10 PM
To 06:10 PM
7x7x7 Cube Final
Room's name
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
From 06:10 PM
To 06:40 PM
Megaminx Second round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 06:40 PM
To 07:10 PM
3x3x3 One-Handed Second round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round

Schedule for Sunday (June 12, 2022)

From 09:00 AM
To 09:35 AM
3x3x3 Cube Second round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 09:35 AM
To 10:05 AM
2x2x2 Cube Second round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:05 AM
To 10:30 AM
Pyraminx Second round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 10:30 AM
To 10:55 AM
Skewb Second round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 10:55 AM
To 11:30 AM
4x4x4 Cube Second round
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:20.00
Proceed
Top 6 advance to next round
From 11:30 AM
To 11:50 AM
3x3x3 Blindfolded Final
Room's name
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 11:50 AM
To 12:15 PM
5x5x5 Cube Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
From 12:15 PM
To 12:35 PM
4x4x4 Cube Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 12:35 PM
To 01:35 PM
Lunch
Room's name
From 01:35 PM
To 01:50 PM
3x3x3 One-Handed Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 01:50 PM
To 02:10 PM
Megaminx Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 02:10 PM
To 02:25 PM
Skewb Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 02:25 PM
To 02:40 PM
Pyraminx Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 02:40 PM
To 03:10 PM
2x2x2 Cube Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 03:10 PM
To 03:40 PM
3x3x3 Cube Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 04:00 PM
To 04:25 PM
Awards
Room's name

Sponsors / Yhteistyökumppanit:

Visit Vaasa

Pulmapuoti PulmaPuodin nettikaupasta kaiken maailman pulmapelit

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.