Saint Petersburg Summer Open 2015


Date
Jul 18 - 19, 2015
City
Pushkin, St. Petersburg, Russia
Venue

Youth House "Tsarskoye Selo"

Address
Magazeynaya str., 42A
Details

On the second floor

Website
Saint Petersburg Summer Open 2015 website
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Contact

Pavel Galaktionov, Daniil Popov, Artem Yashkov, Vk.com page

Information

Registration will be closed on July, 12 or when we reach 60 competitors.

Events
Main event
Competitors
44
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Andrey Che won with an average of 9.06 seconds in the 3x3x3 Cube event. Pavel Galaktionov finished second (10.17) and Dmitry Dergunov finished third (10.22).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Andrey Che 8.18 9.06 Russia 9.048.1811.049.628.52
2x2x2 Cube Andrey Che 2.50 3.06 Russia 4.222.802.672.503.71
4x4x4 Cube Georgy Vershinin 34.53 40.98 Russia 48.3434.8247.0134.5341.11
5x5x5 Cube Georgy Vershinin 1:08.77 1:14.98 Russia 1:23.391:20.261:10.351:08.771:14.33
6x6x6 Cube Georgy Vershinin 2:28.46 2:30.15 Russia 2:29.902:32.092:28.46
7x7x7 Cube Georgy Vershinin 3:38.61 3:56.38 Russia 4:06.584:03.963:38.61
3x3x3 Blindfolded Rustam Valeev 1:00.18 1:05.62 Russia 1:15.531:01.151:00.18
3x3x3 Fewest Moves Fyodor Ivanov 28 37.00 Russia 442839
3x3x3 One-Handed Dmitry Dergunov 13.95 14.68 Russia 15.3513.9815.7513.9514.70
Clock Ilya Tsiareshka 6.05 7.84 Belarus 7.60DNF6.059.256.66
Megaminx Dmitry Aniskin 1:10.05 1:12.41 Russia 1:13.881:24.251:12.771:10.051:10.58
Pyraminx Dmitry Aniskin 4.60 6.00 Russia 4.605.359.057.245.40
Skewb Artem Yashkov 3.01 5.33 Russia 6.465.075.763.015.17
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:30.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 4:00.00
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3
3x3x3 One-Handed First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Clock First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 30.00
Final Ao5 10:00.00
Megaminx First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Skewb First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.