Saint Petersburg Welcome To 2016


Date
Feb 27 - 28, 2016
City
Saint Petersburg, Russia
Venue

Chekhov Central Regional Library

Address
ul. Turku 11 k.1
Details

On the first floor in the Assembly Hall

Website
Saint Petersburg Welcome To 2016 website
Contact
Organization team
Organizers
Anastasia Alexandrova, Daniil Popov, and Pavel Galaktionov
WCA Delegate
Ilya Tsiareshka
Information

Registration will be closed on February, 21 or when we reach 150 competitors.
Registration fee is 250 RUB (about 3 USD)

Events
Main event
Competitors
86
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Dmitry Dobrjakov won with an average of 9.01 seconds in the 3x3x3 Cube event. Sergey Ryabko finished second (9.27) and Dmitry Aniskin finished third (10.42).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Dmitry Dobrjakov 7.09 9.01 Russia 7.099.739.389.478.18
2x2x2 Cube Ivan Zabrodin 2.26 2.91 Russia 3.332.263.085.252.31
4x4x4 Cube Dmitry Dobrjakov 35.29 38.09 Russia 45.2439.6438.5035.2936.12
5x5x5 Cube Dmitry Dobrjakov 1:09.21 1:20.23 Russia 1:09.211:24.391:16.851:19.461:31.04
6x6x6 Cube Dmitry Dobrjakov 2:24.61 2:30.80 Russia 2:24.612:31.052:36.75
7x7x7 Cube Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 3:28.21 3:34.04 Russia 3:28.213:43.543:30.37
3x3x3 Blindfolded Alexander Gorchackov 1:39.43 DNF Russia 1:39.43DNFDNF
3x3x3 Fewest Moves Dmitry Dobrjakov 27 30.67 NR Russia 353027
3x3x3 One-Handed Dmitry Dergunov 11.98 13.73 Russia 13.5314.0414.4113.6111.98
Clock Ilya Tsiareshka 6.44 7.48 Belarus 7.556.447.16DNF7.72
Megaminx Dmitry Aniskin 1:06.69 1:10.72 Russia 1:07.471:06.691:19.881:12.401:12.29
Pyraminx Artem Yashkov 4.65 5.79 Russia 6.8811.504.654.885.62
Skewb Artem Yashkov 3.18 4.76 Russia 4.666.743.185.404.22
Square-1 Alexey Mikhailov 13.62 14.68 NR Russia 13.6214.7814.4019.7514.86
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:35.00
5x5x5 Cube Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
6x6x6 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 3:30.00
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:30.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 15:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 40.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Clock Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 40.00
Megaminx Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Skewb Final Ao5 10:00.00
Square-1 First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
Final Ao5 10:00.00

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.