Swedish Cube Day competition 2009


Date
Dec 5 - 6, 2009
City
Kungsängen, Sweden
Venue

Bergaskolan Kungsängen

Address
Website
Swedish Cube Day competition 2009 website
Contact

Tommy Gustavsson, Kenneth Gustavsson

WCA Delegate
Kåre Krig
Information
Events
Main event
Competitors
60
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Erik Akkersdijk won with an average of 10.86 seconds in the 3x3x3 Cube event. Simon Westlund finished second (13.47) and Gunnar Krig finished third (14.18).

World records: Henrik Bui‎ Magic 0.87 (average).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Erik Akkersdijk 9.78 10.86 Netherlands 11.809.7810.2710.52DNF
2x2x2 Cube Simon Westlund 4.03 5.13 Sweden 6.154.404.838.974.03
4x4x4 Cube Erik Akkersdijk 46.69 51.61 Netherlands 50.7854.8146.6949.25DNF
5x5x5 Cube Erik Akkersdijk 1:15.63 1:20.14 Netherlands 1:19.971:23.971:15.631:29.501:16.47
6x6x6 Cube Erik Akkersdijk 2:42.56 2:52.54 Netherlands 3:08.152:42.562:46.90
7x7x7 Cube Erik Akkersdijk 4:13.05 4:29.98 NR Netherlands 4:47.634:13.054:29.25
3x3x3 Blindfolded Arvid Skarrie 1:48.68 2:20.45 NR Sweden 2:25.402:47.281:48.68
3x3x3 Fewest Moves Gunnar Krig 34 Sweden 34
3x3x3 One-Handed Gunnar Krig 20.00 20.65 Sweden 20.1523.0320.0020.6521.15
Clock Stefan Lidström 9.90 12.80 Sweden 9.9014.69DNF10.9312.78
Megaminx Simon Westlund 1:10.68 1:14.69 Sweden 1:15.931:17.461:10.68
Pyraminx Oscar Roth Andersen 4.80 6.07 Denmark 5.686.064.806.476.88
Square-1 Tomas Kristiansson 20.41 21.60 Sweden 25.9121.4320.4121.2122.15
4x4x4 Blindfolded Mats Bergsten 10:22.00 NR DNF Sweden 10:22.00DNF10:33.00
5x5x5 Blindfolded Mats Bergsten 23:47.00 NR Sweden 30:01.0023:47.00
3x3x3 Multi-Blind Arvid Skarrie 2/3 15:41 Sweden 2/3 15:41
3x3x3 With Feet Mats Kollbrink 1:25.43 1:44.82 Sweden 1:32.212:16.811:25.43
Magic Teemu Tiinanen 1.36 1.52 Finland 1.451.362.071.511.59
Master Magic Stefan Lidström 3.00 3.15 NR Sweden 3.003.023.253.195.03
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5
Second round Ao5
Final Ao5
2x2x2 Cube First round Ao5
Final Ao5
4x4x4 Cube First round Ao5
Final Ao5
5x5x5 Cube Final Bo2 / Ao5 2 attempts to get < 3:00.00
6x6x6 Cube Final Mo3
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 1 attempt to get < 10:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed First round Ao5
Final Ao5
Clock Final Ao5
Megaminx First round Mo3
Final Mo3
Pyraminx First round Ao5
Final Ao5
Square-1 First round Ao5
Final Ao5
4x4x4 Blindfolded Final Bo3
5x5x5 Blindfolded Final Bo2
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00
3x3x3 With Feet Final Mo3
Magic First round Ao5
Final Ao5
Master Magic Final Ao5

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.