Tula Open 2014


Information

Registration will be opened on March, 9 and closed on March, 24 or when we reach 100 competitors. Please, pay attention to the registration rules

Events
Main event
Competitors
74
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Sergey Ryabko won with an average of 9.55 seconds in the 3x3x3 Cube event. Dmitry Aniskin finished second (10.70) and Dmitry Zvyagintsev finished third (10.71).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Sergey Ryabko 8.22 9.55 Russia 9.509.1910.538.229.97
2x2x2 Cube Maksim Vorobyev 2.41 3.56 Russia 3.03DNF2.413.584.08
4x4x4 Cube Georgy Vershinin 34.09 35.08 NR Russia 34.2034.4134.0941.8336.63
5x5x5 Cube Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:06.65 1:10.19 NR Russia 1:17.881:12.471:09.081:09.031:06.65
6x6x6 Cube Vladislav Shavelskiy 2:01.52 NR 2:18.14 Russia 2:01.522:34.162:18.73
7x7x7 Cube Vladislav Shavelskiy 2:58.63 3:05.70 NR Russia 3:15.283:03.192:58.63
3x3x3 Blindfolded Anton Rostovikov 34.34 DNF Russia 48.93DNF34.34
3x3x3 Fewest Moves Fyodor Ivanov 31 Russia 31
3x3x3 One-Handed Kyyarkhan Nikolaev 13.18 15.55 Russia 17.3415.6514.4616.5513.18
Clock Dmitry Kryuzban 7.36 8.89 Russia 10.057.368.418.2119.21
Megaminx Dmitry Kryuzban 1:12.65 1:17.79 Russia 1:13.251:22.861:12.651:23.611:17.25
Pyraminx Dmitry Kryuzban 3.60 4.21 Russia 4.713.603.884.03DNF
Square-1 Rodion Sekerin 15.21 21.53 Russia 23.3115.2118.9434.5622.33
4x4x4 Blindfolded Oleg Gritsenko 3:26.70 DNF Russia 3:26.70DNFDNF
3x3x3 Multi-Blind Anton Rostovikov 9/10 52:36 Russia 9/10 52:36
3x3x3 With Feet Yaroslav Ivanashev 1:10.41 1:16.98 NR Russia 1:12.611:10.411:27.91
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:20.00
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:10.00
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 4:30.00
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:30.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 10:00.00
Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1
3x3x3 One-Handed First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
Final Ao5 10:00.00
Clock Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 25.00
Megaminx Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 15:00.00
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1
3x3x3 With Feet Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 2:00.00

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.