Ural Winter 2020


Date
Feb 22 - 23, 2020
City
Chelyabinsk, Russia
Venue

Mamin-Sibiryak's 22th library

Address
Gagarina street 50, Chelyabinsk, Russia
Website
Ural Winter 2020 website
Organizer
Vasily Stasyev
WCA Delegate
Vasily Stasyev
Contact

vstasyev@worldcubeassociation.org

Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Main event
Competitors
45
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 60 competitors.
The base registration fee for this competition is 500 ₽ (Russian Ruble).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
On the spot registrations will be accepted with a base registration fee of 500 ₽ (Russian Ruble).
Spectators can attend for free.

Оплата за участие проводится на самом чемпионате, наличными.
Участие сторого по документам (паспорт или свидетельство о рождении).
За то,что не стартовал в чемпионате и не предупредил что не будешь участвовать в чемпионате - штраф 300 рублей.

The fee is payed at the venue.
You need to bring your ID (passport or birth certificate).
For not competing in the championship and not a warning that will not be in the championship - a fine of 300 rubles.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Ilia Murmulyak won with an average of 9.47 seconds in the 3x3x3 Cube event. Ekaterina Shutenko finished second (10.15) and Vyacheslav Kochergin (Вячеслав Кочергин) finished third (10.43).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Ilia Murmulyak 8.49 9.47 Russia 8.9310.229.278.4911.91
2x2x2 Cube Sergey Marin (Сергей Марьин) 0.73 2.39 Russia 2.133.013.730.732.04
4x4x4 Cube Ekaterina Shutenko 25.70 35.54 Russia 34.1035.1939.7425.7037.34
5x5x5 Cube Dmitry Shelomencev 1:05.43 1:09.64 Russia 1:06.841:14.571:05.431:08.291:13.80
6x6x6 Cube Dmitry Shelomencev 2:00.23 2:01.50 Russia 2:01.482:02.802:00.23
7x7x7 Cube Dmitry Shelomencev 2:32.51 2:40.08 Russia 2:32.512:49.912:37.81
3x3x3 One-Handed Lev Aronov 15.84 17.19 Russia 17.1022.9017.2317.2315.84
Megaminx Vyacheslav Kochergin (Вячеслав Кочергин) 54.51 1:00.64 Russia 1:10.0154.5159.0358.731:04.16
Pyraminx Vyacheslav Kochergin (Вячеслав Кочергин) 3.59 4.57 Russia 7.734.933.595.083.70
Skewb Sergey Marin (Сергей Марьин) 3.89 4.35 Russia 3.894.324.445.174.28
Square-1 Vitaliy Takanov 9.55 13.47 Russia 9.5512.8013.3719.5714.23
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:30.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:20.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 4:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
3x3x3 One-Handed Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Pyraminx First round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Ao5 1:00.00 Top 10 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 2:00.00 2 attempts to get < 1:00.00

You are viewing the schedule for the venue Mamin-Sibiryak's 22th library.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Yekaterinburg.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (February 22, 2020)

From 09:00 AM
To 09:50 AM
Registration
Room's name
From 09:50 AM
To 10:00 AM
Tutorial for new competitors
Room's name
From 10:00 AM
To 11:00 AM
7x7x7 Cube Combined Final
Room's name
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 6:00.00
From 11:00 AM
To 12:00 PM
6x6x6 Cube Combined Final
Room's name
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:00.00
From 12:00 PM
To 01:00 PM
5x5x5 Cube Combined Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:20.00
From 01:00 PM
To 02:00 PM
Lunch
Room's name
From 02:00 PM
To 03:00 PM
Megaminx Combined Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
From 03:00 PM
To 04:00 PM
3x3x3 One-Handed Combined Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 04:00 PM
To 05:00 PM
Square-1 Combined Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:00.00
From 05:00 PM
To 06:00 PM
4x4x4 Cube Combined Final
Room's name
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00

Schedule for Sunday (February 23, 2020)

From 09:00 AM
To 09:50 AM
Registration
Room's name
From 09:50 AM
To 10:00 AM
Tutorial for new competitors
Room's name
From 10:00 AM
To 11:00 AM
2x2x2 Cube First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 11:00 AM
To 12:30 PM
3x3x3 Cube First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:30 PM
Pyraminx First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 01:30 PM
To 02:30 PM
Lunch
Room's name
From 02:30 PM
To 03:30 PM
Skewb First round
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 10 advance to next round
From 03:30 PM
To 03:50 PM
2x2x2 Cube Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:50 PM
To 04:10 PM
Pyraminx Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:10 PM
To 04:30 PM
Skewb Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:30 PM
To 05:00 PM
3x3x3 Cube Final
Room's name
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 05:00 PM
To 06:00 PM
Awards
Room's name

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.