YJ Moscow Special 2019


Date
Aug 10 - 11, 2019
City
Moscow, Russia
Venue

I.M.Astakhov Culture Center

Address
109382, Moscow, Lyublinskaya street, 149
Details

On the second floor, Olive hall

Website
YJ Moscow Special 2019 website
Organizers
Alexander Katyukov (Александр Катюков), Deni Mintsaev (Дени Минцаев), and IPO "Speedcubing Federation" (МОО "Федерация Спидкубинга")
WCA Delegate
Nikolay Masson (Николай Массон)
Contact
dmintsaev@worldcubeassociation.org, akatyukov@worldcubeassociation.org, info@cubingrf.org, nmasson@worldcubeassociation.org
Download all the competition's details as PDF here.
Information

ATTENTION! Please read "Registration requirements".

ВНИМАНИЕ! Обратите внимание на раздел "Требования к регистрации" и полностью его прочитайте!

Events
Main event
Competitors
71
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 150 competitors.
The base registration fee for this competition is 350 ₽ (Russian Ruble).
If your registration is cancelled before you will be refunded 50% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

There is an additional competitor limit in 3x3x3 Fewest Moves: 40 competitors
Only first 40 competitors registered for the 3x3x3 Fewest Moves event will be admitted to the event

You have to send your application for this competition, to pay it (The entry fee for any events: 350 Rubles.
Please, go to the website to pay.) and wait until your name shows up in the Competitors list. If your name hasn't showed up within 3-4 days then it means there is some problem with your application. In this case please check your e-mail - there will be a letter from organisation team with instruction on how to change your application so that it can be accepted. Please keep your ID document (certificate of birth, passport or driver license) with you to prove your identity at the competition.


Дополнительный лимит участников в 3х3х3 На количество ходов: 40 участников
Для участия в дисциплине 3x3x3 На количество ходов будут допущены первые 40 участников, зарегистрировавшихся на дисциплину

Если это Ваш первый чемпионат Вы должны создать аккаунт на сайте WCA. После этого нужно отправить свою заявку на этот чемпионат (слева есть кнопка "Зарегистрироваться"). Всем зарегистрировавшимся участникам необходимо оплатить участие (Стоимость участия в любом количестве дисциплин: 350 рублей. Чтобы оплатить участие, пожалуйста, перейдите на (https://cubingrf.org/yj-moscow-special-2019/) и следуйте инструкциям на странице.) и ожидать появления своего имени и фамилии в списке участников. Если в течение 3-4 дней Ваше имя не появляется в списке, значит что-то не так с Вашей заявкой. В таком случае проверьте свой почтовый ящик, в котором обязательно будет письмо от команды организаторов с указанием, что нужно исправить в заявке. Для того, чтобы принять участие в чемпионате, необходимо будет подтвердить свою личность. Поэтому, пожалуйста, возьмите с собой удостоверение личности (свидетельство о рождении, паспорт или водительское удостоверение) для подтверждения личности на соревнованиях.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Artyom Martirosov won with a single solve of 23.63 seconds in the 3x3x3 Blindfolded event. Deni Mintsaev (Дени Минцаев) finished second (38.09) and Roman Strakhov finished third (43.51).

6x6x6 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Zharikov 1:32.43 1:35.09 Russia 1:32.431:35.351:37.50
2 Artyom Martirosov 1:53.01 1:58.59 Russia 2:01.632:01.121:53.01
3 Farid Mikhailov 1:59.70 2:11.29 Kazakhstan 2:18.012:16.151:59.70
4 Danila Ryabinin 2:06.05 2:14.10 Russia 2:06.812:29.442:06.05
5 Andrey Che 2:07.58 2:14.79 Russia 2:26.762:10.022:07.58
6 Maxim Ilin 2:19.09 2:31.16 Russia 2:38.722:35.672:19.09
7 Alexander Bashutkin 2:33.08 2:34.51 Russia 2:34.372:36.082:33.08
8 Vladislav Kozhin 2:19.28 2:35.31 Russia 2:47.722:38.932:19.28
9 Sergey Chirin 2:40.13 2:45.09 Russia 2:51.922:43.232:40.13
10 Georgii Isanov (Георгий Исанов) 2:43.53 2:54.92 Russia 3:15.062:43.532:46.18
11 Dmitry Lavrov 3:03.33 3:09.86 Russia 3:06.143:03.333:20.10
12 Oleg Fomenkov 2:53.56 3:11.12 Russia 2:53.563:28.443:11.36
13 Pavel Egorov 3:21.38 3:26.07 Russia 3:30.013:26.833:21.38
14 Nikolay Ambrosiy (Николай Амбросий) 3:21.80 3:29.18 Russia 3:43.173:22.563:21.80
15 Alexander Sazonov (Александр Сазонов) 3:23.12 3:34.44 Russia 3:39.613:40.593:23.12
16 Ivan Polukarov 3:29.85 3:35.86 Russia 3:39.643:38.103:29.85
17 Dmitrii Dusheiko (Дмитрий Душейко) 3:27.56 3:39.68 Russia 3:27.563:29.784:01.71
18 Pavel Zherebtsov (Павел Жеребцов) 3:31.21 3:41.10 Russia 3:37.473:31.213:54.62
19 Alexey Semichastnov 3:26.82 3:41.54 Russia 3:26.823:40.603:57.21
20 Leonid Shcherbakov (Леонид Щербаков) 3:32.57 3:50.99 Russia 4:11.663:48.733:32.57
21 Mark Shilenkov (Марк Шиленков) 3:57.81 4:13.48 Russia 3:57.814:16.064:26.57
22 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 3:43.14 4:15.69 Russia 4:25.574:38.363:43.14
23 Ivan Litsov (Иван Лицов) 4:22.63 4:47.67 Russia 5:02.584:22.634:57.80
24 Grigoriy Barashkin 4:53.57 5:14.94 Russia 4:57.244:53.575:54.02
25 Andrey Panov (Андрей Панов) 5:10.68 5:39.60 Russia 5:41.396:06.745:10.68
26 Diana Murnik 5:42.21 5:48.15 Russia 5:56.345:45.905:42.21
27 Vladislav Kshnyakin (Владислав Кшнякин) 6:01.20 6:30.43 Russia 6:40.416:01.206:49.69
28 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 1:51.99 DNF Russia 1:56.931:51.99DNF
29 Dmitry Kryuzban 2:15.83 DNF Russia 3:25.912:15.83DNF
30 Dmitry Rodin (Дмитрий Родин) 4:07.09 DNF Russia 4:23.364:07.09DNF

7x7x7 Cube Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Zharikov 2:13.44 NR 2:17.23 NR Russia 2:20.512:13.442:17.73
2 Artyom Martirosov 2:33.88 2:41.30 Russia 2:47.982:42.032:33.88
3 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2:38.24 2:42.46 Russia 2:42.492:38.242:46.65
4 Farid Mikhailov 2:59.89 3:08.31 Kazakhstan 3:06.052:59.893:18.98
5 Danila Ryabinin 2:48.42 3:09.83 Russia 3:30.273:10.802:48.42
6 Maxim Ilin 3:30.32 3:44.42 Russia 3:37.724:05.213:30.32
7 Georgii Isanov (Георгий Исанов) 3:32.79 3:47.65 Russia 3:32.793:55.863:54.30
8 Dmitry Kryuzban 3:29.13 3:57.27 Russia 4:48.653:34.023:29.13
9 Vladislav Kozhin 3:52.22 4:02.46 Russia 4:13.814:01.343:52.22
10 Alexander Bashutkin 4:09.22 4:14.18 Russia 4:09.224:22.894:10.44
11 Dmitry Lavrov 4:15.85 4:26.48 Russia 4:27.624:35.974:15.85
12 Sergey Chirin 4:31.99 4:35.33 Russia 4:39.204:34.814:31.99
13 Oleg Fomenkov 4:35.24 4:49.28 Russia 4:54.674:57.924:35.24
14 Alexander Sazonov (Александр Сазонов) 4:43.69 4:52.92 Russia 4:43.694:59.974:55.10
15 Dmitrii Dusheiko (Дмитрий Душейко) 4:32.25 5:03.37 Russia 5:07.924:32.255:29.94
16 Fyodor Borisov 5:16.25 5:24.77 Russia 5:16.255:32.145:25.92
17 Alexey Semichastnov 5:32.07 5:44.20 Russia 5:52.495:32.075:48.03
18 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 5:24.85 5:45.48 Russia 6:09.735:24.855:41.86
19 Leonid Shcherbakov (Леонид Щербаков) 5:14.65 5:52.83 Russia 6:08.986:14.865:14.65
20 Pavel Egorov 5:43.28 6:00.84 Russia 6:02.806:16.445:43.28
21 Dmitry Rodin (Дмитрий Родин) 6:04.34 6:09.53 Russia 6:11.116:13.156:04.34
22 Andrey Che 3:22.36 DNF Russia 3:47.793:22.36DNF
23 Nikolay Ambrosiy (Николай Амбросий) 5:29.30 DNF Russia 5:29.306:11.76DNF
24 Ivan Polukarov 5:38.03 DNF Russia 6:03.76DNF5:38.03
25 Mark Shilenkov (Марк Шиленков) 6:51.18 DNF Russia 6:51.18DNFDNF
26 Viktor Rudnev (Виктор Руднев) 7:30.21 DNF Russia 7:47.427:30.21DNF
27 Ivan Litsov (Иван Лицов) 7:30.39 DNF Russia 7:30.39DNFDNS
28 Grigoriy Barashkin 8:02.35 DNF Russia 8:02.35DNFDNF
29 Diana Murnik 9:06.51 DNF Russia 9:10.789:06.51DNS
30 Timofey Pastrevich 14:13.00 DNF Russia 14:13.00DNSDNS

3x3x3 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Artyom Martirosov 23.63 DNF Russia 23.63DNF39.76
2 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 38.09 DNF Russia 38.09DNFDNF
3 Roman Strakhov 43.51 DNF Russia 43.51DNFDNF
4 Nikita Ovsyannikov (Никита Овсянников) 44.39 DNF Russia DNFDNF44.39

3x3x3 Blindfolded First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Artyom Martirosov 25.25 DNF Russia DNF25.2527.47
2 Roman Strakhov 31.41 DNF Russia 31.41DNF35.54
3 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 34.47 DNF Russia 34.47DNF41.41
4 Nikita Ovsyannikov (Никита Овсянников) 43.40 DNF Russia DNF52.5043.40
5 Fedor Abaev 47.17 DNF Russia 47.17DNF51.70
6 Danila Ryabinin 52.68 DNF Russia 1:06.55DNF52.68
7 Farid Mikhailov 1:11.85 DNF Kazakhstan 1:12.001:11.85DNF
8 Nikolay Masson (Николай Массон) 1:12.09 DNF Russia 1:12.09DNF1:12.12
9 Ivan Polkanov (Иван Полканов) 1:26.86 1:52.17 Russia 1:26.862:39.481:30.17
10 Viktor Rudnev (Виктор Руднев) 1:37.35 DNF Russia DNF1:37.352:31.69
11 Maxim Ilin 1:42.58 DNF Russia DNFDNF1:42.58
12 Alexey Zharikov 1:45.99 DNF Russia 1:56.761:45.99DNF
13 Roman Kostyukov 1:54.81 DNF Russia DNF1:54.81DNF
14 Andrey Panov (Андрей Панов) 3:24.52 DNF Russia 3:24.52DNFDNF
15 Pavel Zherebtsov (Павел Жеребцов) 3:28.19 DNF Russia DNF3:28.19DNF
16 Dmitry Kryuzban 3:45.70 DNF Russia DNF3:45.70DNS
17 Ivan Polukarov 4:23.89 DNF Russia 4:23.89DNFDNF
18 Alexander Poryadin (Александр Порядин) 4:27.82 DNF Russia 4:27.82DNFDNF
19 Diana Murnik 4:59.42 DNF Russia 5:44.804:59.42DNF
20 Tatsiana Kaliada 5:16.79 DNF Belarus DNFDNF5:16.79
21 Aleksei Shah DNF DNF Belarus DNFDNFDNF
21 Alexander Bashutkin DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Alexander Katyukov (Александр Катюков) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Alexey Semichastnov DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Andrey Che DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Dmitry Rodin (Дмитрий Родин) DNF DNF Russia DNFDNFDNS
21 Elizaveta Ermolkina DNF DNF Russia DNFDNFDNS
21 Fyodor Borisov DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Ioann Smolin (Иоанн Смолин) DNF DNF Russia DNFDNFDNS
21 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Leonid Shcherbakov (Леонид Щербаков) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
21 Oleg Fomenkov DNF DNF Russia DNFDNSDNS
21 Vladislav Sergunov (Владислав Сергунов) DNF DNF Russia DNFDNFDNF

3x3x3 Fewest Moves Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Alexey Zharikov 27 29.33 Russia 332827
2 Artyom Martirosov 30 32.00 Russia 313530
3 Farid Mikhailov 32 32.67 Kazakhstan 323333
4 Maxim Ilin 32 33.00 Russia 323334
5 Fyodor Borisov 30 34.00 Russia 333039
6 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 32 34.33 Russia 373432
7 Aleksei Ushachev 32 34.67 Russia 373532
8 Alexander Bashutkin 34 35.33 Russia 353437
9 Vladislav Kozhin 33 35.67 Russia 403334
10 Dmitry Kryuzban 33 36.00 Russia 383733
11 Grigoriy Barashkin 35 36.67 Russia 353738
12 Dmitry Lavrov 39 40.67 Russia 404339
13 Pavel Zherebtsov (Павел Жеребцов) 36 42.00 Russia 364248
14 Danila Ryabinin 38 45.00 Russia 465138
15 Diana Murnik 43 45.00 Russia 464643
16 Igor Kolosov (Игорь Колосов) 44 49.33 Russia 545044
17 Oleg Fomenkov 35 50.33 Russia 593557
18 Andrey Panov (Андрей Панов) 48 53.67 Russia 614852
19 Fedor Abaev 28 DNF Russia 28DNFDNF
20 Ivan Litsov (Иван Лицов) 32 DNF Russia 48DNF32
21 Andrey Che 34 DNF Russia 3435DNF
22 Nikita Ovsyannikov (Никита Овсянников) 39 DNF Russia 3943DNF
23 Ivan Polukarov 40 DNF Russia DNF4052
24 Elizaveta Ermolkina 43 DNF Russia DNF5443
24 Vladislav Kshnyakin (Владислав Кшнякин) 43 DNF Russia DNSDNF43
26 Valeriy Sluchek 44 DNF Russia DNF44DNS
27 Maxim Teplyakov (Максим Тепляков) 45 DNF Russia DNS6945
28 Dmitry Rodin (Дмитрий Родин) 49 DNF Russia 52DNF49
29 Anastasia Kochetkova DNF DNF Russia DNFDNSDNS
29 Dmitrii Dusheiko (Дмитрий Душейко) DNF DNF Russia DNFDNSDNF
29 Dmitry Alexin (Дмитрий Алексин) DNF DNF Russia DNSDNFDNS
29 Egor Maslov DNF DNF Russia DNSDNFDNS
29 Kirill Konovalov DNF DNF Russia DNFDNSDNS
29 Matvey Merzlikin DNF DNF Russia DNSDNFDNF
29 Nikita Stolnikov (Никита Стольников) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
29 Nikolay Masson (Николай Массон) DNF DNF Russia DNFDNSDNS
29 Timofey Pastrevich DNF DNF Russia DNFDNSDNS
29 Vladislav Sergunov (Владислав Сергунов) DNF DNF Russia DNSDNFDNF

Clock Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Dmitry Gundin 4.55 5.37 NR Russia 5.254.556.077.024.79
2 Fyodor Borisov 6.85 7.51 Russia 8.436.857.128.536.99
3 Dmitry Kryuzban 7.73 8.23 Russia 7.738.488.239.577.98
4 Dmitry Alexin (Дмитрий Алексин) 8.25 9.00 Russia 10.948.279.338.259.39
5 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 8.96 9.88 Russia 8.969.4510.5710.0810.12

Clock First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Fyodor Borisov 7.02 7.73 Russia 7.987.928.157.307.02
2 Dmitry Alexin (Дмитрий Алексин) 6.82 7.81 Russia 7.636.826.968.84DNF
3 Dmitry Gundin 3.97 NR 8.38 Russia DNF5.8610.783.978.50
4 Dmitry Kryuzban 8.93 9.73 Russia DNF10.199.918.939.10
5 Alexander Katyukov (Александр Катюков) 8.83 9.77 Russia DNF10.219.438.839.68
6 Maxim Ilin 8.85 10.23 Russia 10.829.938.859.9310.84
7 Dmitrii Dusheiko (Дмитрий Душейко) 9.68 10.30 Russia 9.9412.059.6810.7610.19
8 Fedor Abaev 9.43 10.46 Russia 13.0511.409.729.4310.25
9 Alexey Gundin (Алексей Гундин) 8.48 10.88 Russia 10.8111.928.4810.9910.83
10 Dmitry Melnikov (Дмитрий Мельников) 7.88 11.02 Russia 11.369.387.88DNF12.31
11 Anastasia Kochetkova 10.99 11.69 Russia 11.2011.8512.1912.0110.99
12 Maxim Teplyakov (Максим Тепляков) 10.88 12.21 Russia 12.6412.4710.8811.5213.84
13 Alexander Bashutkin 9.86 12.67 Russia DNF12.119.8612.5613.33
14 Timofey Pastrevich 12.27 13.43 Russia 14.7313.4512.8412.2713.99
15 Serafima Petrova (Серафима Петрова) 12.12 13.75 Russia 14.8214.5812.1212.8213.85
16 Elizaveta Ermolkina 10.86 14.23 Russia DNF10.8611.5118.0613.12
17 Igor Kolosov (Игорь Колосов) 13.60 14.27 Russia 14.6513.6017.8713.6914.48
18 Farid Mikhailov 14.70 16.20 Kazakhstan 15.6817.4024.1214.7015.52
19 Aleksei Ushachev 14.20 16.55 Russia 19.7514.76DNF15.1314.20
20 Nikita Stolnikov (Никита Стольников) 14.30 17.19 Russia DNF14.3018.7517.8514.96
21 Vladislav Kozhin 15.00 17.57 Russia 17.5816.71DNF15.0018.41
22 Alexey Zharikov 13.24 19.45 Russia 16.1523.4213.2419.3222.89
23 Oleg Fomenkov 17.21 19.51 Russia 18.0620.2020.2617.21DNF
24 Ioann Smolin (Иоанн Смолин) 15.41 19.53 Russia 21.2315.4119.05DNF18.31
25 Sergey Chirin 15.93 19.85 Russia 21.4015.9318.7919.36DNF
26 Kirill Konovalov 19.18 21.06 Russia 20.7119.1821.3122.3221.15
27 Dmitry Rodin (Дмитрий Родин) 18.92 27.51 Russia 18.9226.2434.01DNF22.28
28 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 6.50 DNF Russia 13.97DNF6.50DNF6.91
29 Andrey Che 6.87 DNF Russia DNF12.518.966.87DNF
30 Ivan Polkanov (Иван Полканов) 7.90 DNF Russia 12.75DNFDNF7.909.55
31 Vadim Strelnikov 11.26 DNF Russia 12.61DNFDNF11.2615.64
32 Pavel Egorov 22.13 Russia 23.0822.13
33 Vladislav Kshnyakin (Владислав Кшнякин) 22.66 Russia 22.6627.60
34 Danila Ryabinin 24.24 Russia DNF24.24
35 Sergey Bogdashich (Сергей Богдашич) 27.13 Belarus 27.1328.30
36 Nikolay Ambrosiy (Николай Амбросий) 28.98 Russia 32.0228.98
37 Ivan Litsov (Иван Лицов) 30.06 Russia DNF30.06
38 Leonid Shcherbakov (Леонид Щербаков) 30.75 Russia 30.75DNF
39 Diana Murnik 36.82 Russia DNF36.82
40 Danila Sobyanin DNF Russia DNFDNF
40 Matvey Merzlikin DNF Russia DNFDNF
40 Vladislav Sergunov (Владислав Сергунов) DNF Russia DNFDNF

Square-1 Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Chirin 8.52 10.96 Russia 10.4710.6411.788.5212.01
2 Leonid Shcherbakov (Леонид Щербаков) 10.71 12.22 Russia 13.8910.7115.5510.8911.89
3 Egor Afanasenko (Егор Афанасенко) 10.23 12.62 Russia 12.5012.0413.3116.5510.23
4 Andrey Che 12.36 13.17 Russia 14.9412.3613.1813.8812.45

Square-1 First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sergey Chirin 8.27 12.19 Russia 11.31DNF11.5813.688.27
2 Egor Afanasenko (Егор Афанасенко) 10.55 12.68 Russia DNF10.5513.4613.2211.36
3 Leonid Shcherbakov (Леонид Щербаков) 10.40 12.72 Russia 10.4012.7915.2712.5612.82
4 Andrey Che 9.35 13.69 Russia 16.3813.6115.1312.339.35
5 Ignatiy Alkaev 12.06 14.15 Russia 18.2312.0614.3713.9014.19
6 Maxim Ilin 11.18 15.04 Russia 19.0836.6513.6412.4011.18
7 Dmitry Kryuzban 17.51 20.14 Russia 20.7826.6819.2420.3917.51
8 Oleg Fomenkov 14.11 20.50 Russia 23.9219.4922.1819.8314.11
9 Alexey Zharikov 13.44 20.66 Russia 13.4429.0422.4216.5323.02
10 Alexander Bashutkin 16.98 21.47 Russia 19.2524.5022.2222.9416.98
11 Farid Mikhailov 19.94 21.89 Kazakhstan 23.9521.0019.9425.1820.73
12 Danila Ryabinin 20.60 22.23 Russia 34.9921.2523.4222.0120.60
13 Konstantin Solovev (Константин Соловьёв) 18.59 23.10 Russia 18.5924.4930.2820.0224.79
14 Alexey Semichastnov 22.65 25.53 Russia 28.4723.3537.1424.7822.65
15 Pavel Zherebtsov (Павел Жеребцов) 23.12 27.00 Russia 23.1228.8925.1226.9942.56
16 Nikolay Ambrosiy (Николай Амбросий) 26.40 28.06 Russia 26.6632.2430.7226.8126.40
17 Ivan Polkanov (Иван Полканов) 22.29 29.11 Russia 24.1926.7736.9522.2936.37
18 Vladislav Kozhin 23.31 29.90 Russia 29.5323.3136.1537.7824.03
19 Igor Kolosov (Игорь Колосов) 21.38 30.83 Russia 31.1629.5131.8231.8921.38
20 Danila Sobyanin 25.21 31.72 Russia 35.2829.5636.9525.2130.33
21 Nikita Ovsyannikov (Никита Овсянников) 24.64 36.65 Russia 37.1348.2426.7346.1024.64
22 Dmitry Lavrov 34.05 38.56 Russia 41.6236.5041.6837.5634.05
23 Anastasia Erofeeva (Анастасия Ерофеева) 41.33 49.65 Russia 53.4741.3348.9854.6046.50
24 Maxim Teplyakov (Максим Тепляков) 34.29 49.77 Russia 1:05.5234.2954.7746.2348.32
25 Viktor Rudnev (Виктор Руднев) 36.37 59.59 Russia 44.4736.3751.171:23.13DNF
26 German Zaitsev (Герман Зайцев) 50.45 1:01.44 Russia 50.4551.75DNF1:01.961:10.61
27 Matvey Merzlikin 39.94 1:05.14 Russia 1:23.5751.291:15.331:08.8139.94
28 Andrey Panov (Андрей Панов) 55.99 1:05.52 Russia 58.45DNF57.771:20.3555.99
29 Diana Murnik 55.69 1:09.01 Russia 55.691:18.6858.79DNF1:09.56
30 Ioann Smolin (Иоанн Смолин) 32.94 DNF Russia DNFDNFDNFDNF32.94
31 Ivan Polukarov 1:15.58 DNF Russia 1:27.051:15.581:25.65DNFDNF
32 Aleksandr Otkidach DNF DNF Russia DNFDNFDNFDNFDNF

4x4x4 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 2:34.24 DNF Russia 2:59.33DNF2:34.24
2 Artyom Martirosov 2:47.85 DNF Russia DNF3:57.552:47.85
3 Nikita Ovsyannikov (Никита Овсянников) 5:11.62 DNF Russia DNF5:11.62DNF
4 Farid Mikhailov 9:04.94 DNF Kazakhstan DNFDNF9:04.94
5 Alexey Semichastnov DNF DNF Russia DNFDNFDNS
5 Danila Ryabinin DNF DNF Russia DNFDNFDNF
5 Roman Kostyukov DNF DNF Russia DNFDNFDNS

5x5x5 Blindfolded Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Roman Strakhov 5:05.07 DNF Russia DNF5:05.07DNF
2 Artyom Martirosov 6:02.60 7:21.73 Russia 6:02.606:16.959:45.64
3 Farid Mikhailov DNF DNF Kazakhstan DNFDNSDNS
3 Nikita Ovsyannikov (Никита Овсянников) DNF DNF Russia DNFDNFDNF
3 Nikolay Masson (Николай Массон) DNF DNF Russia DNFDNSDNS

3x3x3 Multi-Blind Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Nikita Ovsyannikov (Никита Овсянников) 16/20 55:49 Russia 16/20 55:4912/21 1:00:00
2 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 9/10 35:38 Russia DNS9/10 35:38
3 Roman Kostyukov 6/6 34:37 Russia 6/6 34:37DNS
4 Viktor Rudnev (Виктор Руднев) 6/6 50:22 Russia 6/6 50:22DNS
5 Alexey Semichastnov 5/7 42:34 Russia DNF5/7 42:34
6 Farid Mikhailov 6/9 54:21 Kazakhstan 6/9 54:21DNF
7 Alexey Zharikov 5/7 55:48 Russia 5/7 55:485/7 56:01
8 Andrey Panov (Андрей Панов) 2/2 12:27 Russia 2/2 12:27DNF
9 Leonid Shcherbakov (Леонид Щербаков) 2/2 12:51 Russia 2/2 12:51DNF
10 Maxim Ilin 2/3 16:20 Russia 2/3 16:20DNF
11 Ivan Torgashov (Иван Торгашов) 2/3 19:07 Russia DNS2/3 19:07
12 Ivan Polkanov (Иван Полканов) 2/3 26:54 Russia DNF2/3 26:54
13 Diana Murnik 3/5 43:01 Russia DNF3/5 43:01
14 Maria Timoshchenko 3/5 48:21 Russia 3/5 48:21DNF
15 Fedor Abaev 2/4 17:45 Russia DNS2/4 17:45
16 Alexander Bashutkin DNF Russia DNFDNF
16 Danila Ryabinin DNF Russia DNSDNF
16 Dmitry Rodin (Дмитрий Родин) DNF Russia DNFDNF
16 Ioann Smolin (Иоанн Смолин) DNF Russia DNFDNS
16 Pavel Zherebtsov (Павел Жеребцов) DNF Russia DNFDNF

3x3x3 With Feet Final

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Maxim Ilin 47.53 52.29 Russia 47.5353.1151.7653.6352.00
2 Dmitry Kryuzban 51.06 58.98 Russia 58.521:04.731:02.1656.2551.06
3 Alexander Bashutkin 1:13.72 1:18.21 Russia 1:16.24DNF1:18.061:20.321:13.72
4 Elizaveta Ermolkina 1:16.23 1:34.83 Russia 1:37.381:52.891:16.231:44.101:23.01

3x3x3 With Feet First round

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Maxim Ilin 31.21 NR 42.00 Russia 39.0041.3031.2153.7145.69
2 Dmitry Kryuzban 59.46 1:02.38 Russia 1:08.971:03.881:01.671:01.5959.46
3 Alexander Bashutkin 1:07.12 1:28.74 Russia DNF1:23.621:44.571:07.121:18.02
4 Elizaveta Ermolkina 1:30.25 1:46.79 Russia 2:04.711:30.251:42.721:45.061:52.58
5 Viktor Rudnev (Виктор Руднев) 1:38.19 1:46.87 Russia 1:38.191:59.352:02.941:41.411:39.86
6 Dmitrii Dusheiko (Дмитрий Душейко) 1:28.82 1:58.55 Russia 2:03.031:28.822:07.031:45.582:44.17
7 Igor Kolosov (Игорь Колосов) 1:35.65 2:04.89 Russia 2:37.051:44.491:35.652:35.101:55.07
8 Alexey Semichastnov 1:41.87 2:19.42 Russia 4:58.632:08.781:41.873:00.651:48.82
9 Danila Ryabinin 1:36.06 2:20.90 Russia 2:40.401:36.061:51.23DNF2:31.08
10 Dmitry Rodin (Дмитрий Родин) 2:05.63 2:34.59 Russia 3:42.672:59.572:30.592:13.602:05.63
11 Nikolay Masson (Николай Массон) 2:41.63 2:59.79 Russia 2:57.453:12.113:04.882:57.052:41.63
12 Grigoriy Barashkin 2:34.52 3:43.93 Russia 4:30.032:49.603:52.172:34.52DNF
13 Deni Mintsaev (Дени Минцаев) 3:10.35 Russia 3:50.553:10.35
14 Ioann Smolin (Иоанн Смолин) 3:46.23 Russia 4:42.333:46.23
15 Vladislav Sergunov (Владислав Сергунов) 4:53.67 Russia 4:53.67DNF
16 Ilya Beylin (Илья Бейлин) DNF Russia DNFDNF