Rankings


By region
# Name Result Citizen of Competition
1 Patrick Ponce 7.40 United States Canandaigua Winter 2020
2 Max Park 7.72 United States UCSD Winter 2020
3 Michał Pleskowicz 8.62 Poland GLS Gdynia 2020
4 Juliette Sébastien 8.64 France Chelles Open 2020
5 Keaton Ellis 8.81 United States Northern Neck Winter 2020
6 Simon Kalhofer 8.92 Germany Frankfurt Cube Days 2020
7 Martin Vædele Egdal 9.00 Denmark Basel Open 2020
8 Iuri Grangeiro Carvalho 9.02 Brazil Summer Kube Vila Velha 2020
9 Elian Beguec 9.19 France Rouen Open 2020
10 Tommy Cherry 9.20 United States Cubing with Manatees 2020
11 Andrey Che 9.23 Russia CCC Qualification SPB 2020
12 Feliks Zemdegs 9.24 Australia Enjoyable Sydney Gathering 2020
13 Leo Borromeo 9.27 Philippines Cebu Open 2020
14 Luke Tycksen 9.31 United States Washington Championship 2020
15 Knut Skaug Haraldsen 9.32 Norway Flatåsen Open 2020
16 Hsiang-Kuang Zhuang (莊翔光) 9.33 Taiwan UCSD Winter 2020
17 Max Siauw 9.39 United States Downtown Vancouver Winter 2020
18 Zibo Xu (徐子博) 9.40 China Jieyang Winter 2020
19 Vincent Hartanto Utomo 9.41 Indonesia Jakarta Open 2020
20 Philipp Weyer 9.43 Germany Chelles Open 2020
21 Zhouheng Sun (孙舟横) 9.46 China UCSD Winter 2020
22 Matty Hiroto Inaba 9.51 United States Hawaii Big Island 2020
23 Nicolas Gertner 9.56 France Chelles Open 2020
24 Bhargav Narasimhan 9.60 India Amrita Cube Open 2020
25 Bautista Bonazzola 9.63 Argentina UTN Bisiesto 2020
26 Ying Lin (林颖) 9.71 China Jieyang Winter 2020
27 Luke Garrett 9.72 United States Imagination Station 2020
28 Przemysław Kaleta 9.80 Poland LLS III v2 2020
29 Karol Zakrzewski 9.87 Poland Dragon Cubing 2020
30 Mateusz Szulik 9.88 Poland LLS III v2 2020
31 Grigoriy Barashkin 9.89 Russia Volga Nizhny Novgorod 2020
31 Hugo Spitz 9.89 France Basel Open 2020
33 Antonio Kam Ho Tung (甘浩東) 9.91 Hong Kong Jieyang Winter 2020
34 Alexander Bashutkin 9.94 Russia SPB Muffin 2020
35 Ray Bai 9.97 United States Country Roads Martinsburg 2020
36 Dmitry Dergunov 10.03 Russia SPB Muffin 2020
37 Sean Belke 10.04 United States Slow N Steady Winter 2020
38 Jack Cai 10.14 Australia Bendigo Cube Blitz 2020
39 Tolga Kaan Kantarcı 10.16 Turkey İzmir Open 2020
40 Amos Nordman 10.17 Finland Helsinki Open 2020
40 Łukasz Burliga 10.17 Poland PST Biłgoraj 2020
42 Tobias Peter 10.19 Switzerland Basel Open 2020
43 Arnav Arora 10.23 India BU Cube Open 2020
44 Leon Marcell Alamanda 10.26 Indonesia Jakarta Mini Open 2020
45 Ilya Nazarov 10.27 Russia Volga Nizhny Novgorod 2020
46 Robert Yau 10.31 United Kingdom Guildford Open 2020
47 Louis de Mendonça 10.34 United Kingdom Guildford Open 2020
48 Ivan Polkanov (Иван Полканов) 10.37 Russia Sariki in Moscow 2020
49 He-Ping Zheng (鄭和平) 10.38 Taiwan Zhuyuangang Open 2020
50 Vincent Wong 10.41 Australia Enjoyable Sydney Gathering 2020
51 Sripad Sarma Katrapati 10.48 India CMI Tessellate Cube Open 2020
52 Kristóf Veres 10.49 Hungary Budapest Open 2020
53 Dmitrii Saukov (Дмитрий Сауков) 10.56 Russia CCC Qualification SPB 2020
54 Pranav Gadge 10.58 India Oculus Cube Open 2020
55 An Le 10.59 United States Bay Area Speedcubin' 24 2020
56 Matthew Lee 10.60 Canada Leap to Barrie 2020
57 Hubert Badocha 10.61 Poland LLS III v2 2020
58 Michał Rzewuski 10.62 Poland LLS III v2 2020
59 János Bereczki 10.70 Romania LLS III v2 2020
59 Pedro Giuseppe Garcia Milla 10.70 Peru Lima Cuberano 2020
61 Christopher Yen 10.77 United States SacCubing IX 2020
61 Damián Campos 10.77 Argentina UTN Bisiesto 2020
63 George Scholey 10.78 United Kingdom Guildford Open 2020
64 Jaemin Chang (장재민) 10.79 Republic of Korea ByeolLae Open 2020
64 Maxim Ilin 10.79 Russia Sariki in Moscow 2020
64 Patrick Hetco 10.79 Germany Berlin Winter Cubing 2020
64 Vojtěch Kundera 10.79 Czech Republic Budapest Open 2020
68 Jakob Gunnarsson 10.81 Sweden Popular 'n Blind Flen 2020
69 Kevin Gerhardt 10.88 Germany Frankfurt Cube Days 2020
69 Theodore Chow 10.88 Canada Alberta 5th Anniversary 2020
71 Beom San Kim (김범산) 10.89 Republic of Korea ByeolLae Open 2020
71 Harry Savage 10.89 United Kingdom Guildford Open 2020
71 Paul Pleis 10.89 France Basel Open 2020
74 Theo Iván Goluboff 10.92 Argentina UTN Bisiesto 2020
75 Ping-Yueh Huang (黃品越) 10.94 Taiwan Zhuyuangang Open 2020
76 Danny SungIn Park 10.95 Republic of Korea UCSD Winter 2020
76 Henry Helmuth 10.95 United States UCSD Winter 2020
78 Linus Laurén 10.96 Finland Estonian Open 2020
79 Carter Kucala 10.97 United States North Star Cubing Challenge 2020
79 Seung Hyuk Nahm (남승혁) 10.97 Republic of Korea ByeolLae Open 2020
81 Igor Ośmiałowski 11.01 Poland GLS Gdynia 2020
82 Manuel Gutman 11.02 Argentina UTN Bisiesto 2020
83 Parker Trager 11.03 United States Babylon Winter 2020
84 Allen John 11.06 India Amrita Cube Open 2020
85 Joseph Briggs 11.10 United Kingdom Fontwell Open 2020
85 Justin Mallari 11.10 United States Country Roads Martinsburg 2020
87 Doyul Kim (김도율) 11.11 Republic of Korea ByeolLae Open 2020
88 Dante Wallin Arvidsson 11.22 Sweden Popular 'n Blind Flen 2020
89 Artem Ganzha 11.27 Russia Sariki in Moscow 2020
90 Kyyarkhan Nikolaev 11.32 Russia CCC Qualification SPB 2020
91 Antonie Paterakis 11.33 Netherlands Annuntia Open 2020
92 Kavin Tangtartharakul 11.34 United States UCSD Winter 2020
93 Sean Hartman 11.37 United States Cubing with Manatees 2020
94 Joel Ulin 11.38 Sweden Popular 'n Blind Flen 2020
95 Lucero Esmeralda Alvarado Ruíz 11.39 Mexico Centauros Open 2020
96 Samuel Simko 11.42 Slovakia Savoie Open 2020
97 Brody Lassner 11.45 United States Copper Country Winter 2020
98 Tijmen van der Ree 11.46 Netherlands Dutch Masters 2020
99 Adhemar Mizushima 11.47 Bolivia Villa Rosita 2020
100 Andy Huang 11.49 United States Northern Neck Winter 2020